Cieszyn: 28 maja rusza „Masa Krytyczna”

0
1260
pixabay.com
- reklama -
28 maja o godzinie 18:00 z Rynku w Cieszynie rowerzyści wyruszą z cykliczną Masą Krytyczną! To nieformalny ruch społeczny, polegający na organizowaniu spotkań jak najliczniejszej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem „My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem” i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów.

– Określenie „masa krytyczna” to pojęcie z dziedziny fizyki. Oznacza minimalną masę, w której reakcja rozszczepienia zaczyna przebiegać w sposób łańcuchowy, czyli każde jedno rozszczepienie inicjuje dokładnie jedno rozszczepienie jądra atomowego. Dlatego jeżeli każdy z nas zachęci do udziału przynajmniej jedną osobę, też zapoczątkujemy reakcję, która zmieni nasze miasto w miejsce przyjazne dla rowerzystów. Celem Masy Krytycznej jest zwrócenie uwagi ogółu społeczeństwa oraz lokalnych władz samorządowych na potrzeby rowerzystów. Naszym zdaniem w Cieszynie jest to szczególnie potrzebne. Po mieście trudno przemieszczać się rowerem a wiele odcinków jest bardzo niebezpiecznych. Pomijając tereny wzdłuż Olzy, drogi rowerowe w naszym mieście praktycznie nie istnieją a istniejące fragmenty nie tworzą żadnej spójnej sieci. Rowerzyści są traktowani jako drugorzędni użytkownicy dróg. Chcemy to zmienić i dlatego musimy pokazać, jak wiele jest w Cieszynie osób jeżdżących rowerami – mówią organizatorzy spotkania.

Trasa przejazdu rozpocznie się od kilku okrążeń Rynku, następnie rowerzyści ul. Regera przejadą na Górny Rynek, a potem ulicami 3 maja, Łyska, Zamkową, Michejdy i Kochanowskiego okrążając centrum by ponownie wrócić na Rynek. Po okrążeniu Rynku powraca na pętlę.

Mapę przejazdu oraz więcej informacji można znaleźć: TUTAJ

– Spotykamy się na rynku, gdzie wykonamy kilka okrążeń, w trakcie których kolejne grupy będą się odłączały i wjeżdżały na pętlę wokół centrum. W trakcie pierwszego okrążania rynku będą odłączały się kolejne niewielkie grupki. UWAGA: nie jedziemy peletonem ale pojedynczo lub w niewielkich grupach, w gronie znajomych lub rodzinnie. Każdy porusza się własnym tempem, co oznacza, że w ciągu godziny, którą ma trwać jazda, okrążymy rynek 3 lub 4 razy – tłumaczą organizatorzy.

- reklama -

Kolejne spotkanie planowane jest już 25 czerwca o godz. 18:00 czyli w ostatni piątek czerwca, na Cieszyńskim Rynku.