Cieszyński „Słonecznik” potrzebuje wsparcia

0
395
- reklama -
Na co dzień to oni pomagają. Schronienie znajdują tu samotni rodzice z dziećmi oraz kobiety w ciąży.  Osoby te dostają nie tylko dach nad głową ale także wsparcie prawne, psychologiczne itp. Aby to miejsce nadal mogło działać, potrzebuje remontu i doposażenia. Trwa internetowa zbiórka na rzecz Domu Matki i Dziecka „Słonecznik” w Cieszynie. 
 
Pilny remont
 
– Przecieka dach, ściany są zawilgocone, wymagają osuszenia i pomalowania. Na podłogach jest zniszczona wykładzina, która wymaga wymiany. Potrzebujemy nowych mebli kuchennych oraz sprzętu AGD do aneksu kuchennego. Musimy dostosować jedno z pomieszczeń na potrzeby pokoju dla specjalistów. To wszystko jest konieczne, by nasz Dom spełniał wymagane standardy – podkreśla Joanna Kubecka, kierownik placówki.
Niezbędne prace wraz z zakupem sprzętu wyceniono na 100 000 zł. To dla placówki prowadzonej przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” ogromne wyzwanie, które przekracza ich możliwości finansowe. Dlatego zorganizowali zbiórkę.
– Jesteśmy wdzięczni za każdą wpłatę. Prawie 400 osób pomogło nam już uzbierać niespełna 10 000 zł. Zbiórka trwa, liczy się każda złotówka – mówi Joanna Kubecka.
Prowadząca placówkę nie wątpi w ludzką wrażliwość. – Nasz Dom nie funkcjonowałby bez wsparcia ludzi dobrej woli. Ludzi, którzy wpłacają darowizny, ale także oferują konkretne wsparcia materialne nie tylko z myślą o podstawowych potrzebach, ale np. zapewniając najmłodszym mieszkańcom upominki na Dzień Dziecka czy święta – wymienia kierowniczka placówki i dodaje: – Można nas wesprzeć finansowo, ale także włączając się w organizację remontu. Cieszyńska Castorama zadeklarowała pomoc przy remoncie kuchni. Natomiast niezbędny jeszcze będzie zakup nowego sprzętu, w tym zmywarki.
Od podstaw stworzony zostanie aneks kuchenny na piętrze oraz pokój specjalistów. Do aneksu potrzebne jest całe wyposażenie, w tym meble kuchenne oraz sprzęt, a do pokoju specjalistów konieczne jest zakupienie kanapy, fotela, stolika.
Placówkę można wesprzeć finansowo, ale także angażując się w prace remontowe, świadcząc konkretną usługę, organizując działania. – Czasem zgłaszają się do nas firmy, jak Rossmann, które w ramach wolontariatu wspierają nas akcją remontową. Ta forma pomocy jest także niezwykle cenna – zapewnia Joanna Kubecka.
 
Codzienność “Słonecznika”
 
Obecnie Dom jest pełny. Przebywa w nim 8 kobiet i 13 dzieci. Cały czas coś się dzieje. Miejsce to nieprzerwanie działa od 2006 r. Zapewnia schronienie i opiekę nie tylko samotnym rodzicom z dziećmi ale także kobietom w ciąży, wszystkim którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.
– Nasi mieszkańcy pochodzą z różnych środowisk, historie ich życia są skomplikowane, często dramatyczne i bolesne. Łączy je jedno – potrzebują pomocy i wsparcia, by zapewnić sobie i swoim dzieciom bezpieczeństwo. To tu dostają niezbędną pomoc, by docelowo się usamodzielnić – podkreśla Joanna Kubecka.
 
Jak pomóc?
 
Poniżej link do zbiórki.
 
Dane kontaktowe
 
Dom Matki i Dziecka „Słonecznik”
ul. Dworkowa 8
43-400 Cieszyn
tel. 33 8580282
e-mail- slonecznik@bycrazem.pl
- reklama -