Crocus zaprojektuje ogród!

0
981
- reklama -

W Polsce panuje tendencja do przemyślanego planowania wnętrza domu czy mieszkania, natomiast ogród często pozostaje nie urządzony wcale lub wykonany jest w sposób mało funkcjonalny czy wręcz chaotyczny. Tymczasem początek wiosny to czas, kiedy warto pomyśleć o zagospodarowaniu i aranżacji tej przestrzeni, bo dobrze zaprojektowany ogród zwiększa przestrzeń życiową domowników, a piękny i zadbany – to także wizytówka domu i duma jego właścicieli. Pojawia się pytanie – czy wykonać go i urządzić samemu czy skorzystać z usług profesjonalistów w tym fachu. Chociaż profesjonalny projekt ogrodu może wydawać się zbytkiem i sporym wydatkiem, w praktyce jest oszczędnością czasu i środków, a także znacząco zwiększa możliwości aranżacji przestrzeni.

Projekt

Określenie potrzeb to dopiero pierwszy etap projektu. Należy wziąć pod uwagę, jak lubimy spędzać czas czy ogród będzie służył wyłącznie nam, czy mamy czas na pielęgnowanie roślin. Zanim powstanie ogród warto założyć instalacje elektryczne i nawadniające, poprowadzić trakty komunikacyjne, wygodny wjazd na posesję, podjazd do garażu, dogodne miejsce składowania odpadów czy drewutnię na drewno do kominka. Warto także zaplanować kawałek słonecznego miejsca na warzywnik. Dzięki profesjonalnej wizualizacji można uniknąć wielu błędów oraz osiągnąć dokładnie taki efekt, na jakim nam zależy.

Rośliny

- reklama -

Jeśli zależy nam na roślinach łatwych w pielęgnacji, to projekt ogrodu powinien właśnie takie rośliny zawierać. Architekt krajobrazu posiadając wiedzę na temat roślin jest w stanie odpowiednio je dobrać, tak aby przetrwały w danych warunkach, a ogród był ozdobny o każdej porze roku. Niezwykle ważne jest, aby każda roślina miała zapewnione optymalne warunki do wzrostu. Jeśli więc chcemy uniknąć sytuacji, w której rośliny marnieją i nie pokazują pełni swojego piękna, lepiej będzie powierzyć tę pracę profesjonalistom.

Efekt i czas

Patrząc na gotowy ogród, zwykle widać, że jest dziełem projektanta. Potrafi on dostosować styl i kompozycję ogrodu odpowiednio do bryły domu, w dodatku idealnie wpisujący się w oczekiwania właścicieli pod względem funkcjonalności oraz wymagań w zakresie pielęgnacji. Jeśli więc nie mamy czasu na szukanie inspiracji, wiedzy ogrodniczej, a chcemy cieszyć się efektownym i nietuzinkowym ogrodem lub po prostu zależy nam na podniesieniu wartości działki, warto jak najszybciej zatrudnić profesjonalistów, którzy zrobią to za nas
w krótkim czasie.

Cieszyńska firma CROCUS może pochwalić się działalnością w tej branży od 1990 roku, co pozwoliło jej na zdobycie sporego doświadczenia. Zajmuje się kompleksowym wykonaniem ogrodów (także tych małych, tworzonych na balkonach) począwszy od projektowania, przez wykonanie, jak i późniejszą pielęgnację i doradztwo oparte na doświadczeniu i nauce. Posiada własny park maszynowy i współpracuje z wieloma producentami roślin oraz z hurtowniami z branży ogrodniczej i budowlanej.

Powierzając swój ogród firmie Crocus można liczyć na przygotowanie terenu, plantowanie (formowanie) ziemi istniejącej, uzupełnienie braków (jeżeli takie istnieją) lub wzbogacenie rodzimej w celu uzyskania lepszego efektu na etapie końcowym. Eksperci zaproponują nam wykonanie drenaży i studzienek chłonnych, założą siatki chroniące przed krecimi kopcami, trawniki z siewu, jak również te z rolki, zrealizują plany nasadzeń roślinności. Fachowcy wykonają obrzeża od naturalnych zacięć trawnikowych przez bardzo teraz popularne elastyczne obrzeża plastikowe (typu ekobord), po murowane z kostek brukowych, granitowych oraz kamienia naturalnego. Wykonają również murki oporowe z kamienia naturalnego układane na sucho, murowane, obkładane kamieniem oraz z systemów gabionowych (tzw. kamień w siatce) zapewniając cały materiał potrzebny do powstania ogrodu.

Warto pamiętać o trawniku na wiosnę, by w lecie mógł się odwdzięczyć piękną powierzchnią – radzi Pani Barbara Topolińska. W tym celu warto wykonać wertykulację lub areację, dzięki której przewietrzymy darń, usuniemy część chwastów, starej trawy i mech. Dla osób, które nie mają możliwości skorzystania z maszyn polecam porządne wygrabienie trawnika za pomocą grabi typu ”pazurki”. Będzie to z korzyścią nie tylko dla naszego trawnika, ale i nam samym pozwoli się trochę poruszać! Po takich zabiegach można przystąpić do nawożenia. Oczywiście, nawóz dopasowujemy do potrzeb gleby i czasu jakim dysponujemy. Wtedy też możemy wykonać dosiewki trawy w miejscach mocniej przerzedzonych. Na oczyszczoną i lekko zruszana ziemię wysypujemy nasiona traw i przykrywamy cienką warstwą ziemi (najlepiej jakąś gotową mieszanką z worka lub ziemią uniwersalną). Nasiona będą zabezpieczone przed ptakami i wilgoć nie będzie tak szybko odparowywać z nasion. Pamiętajmy, że czas jaki poświęcimy naszemu ogrodowi to tak naprawdę czas dla nas, możemy zaangażować całą rodzinę wtedy praca pójdzie szybciej i przyjemniej, a w maju i czerwcu rośliny odwdzięczą się nam pięknym wyglądem a trawnik soczysta zielenią!

Firma prowadzi również centrum ogrodnicze w Cieszynie przy ul. Frysztackiej dla klientów, którzy sami lubią tworzyć własny ogród lub chcą go upiększyć. W ofercie można znaleźć wiele gatunków drzew i krzewów liściastych oraz iglastych, rośliny owocowe, byliny wieloletnie, rośliny sezonowe i jednoroczne, na wiosnę dodatkowo sadzonki warzyw oraz ziół, rośliny domowe oraz nasiona kwiatów, warzyw i traw. Można tam znaleźć również narzędzia ogrodnicze, agrotkaniny, podłoża (również te specjalistyczne), duży wybór donic oraz artykuły drewniane i bambusowe Klientom, którzy już posiadają swój kawałek ogrodu proponują szeroką gamę nawozów, również tych naturalnych i przeznaczonych do upraw ekologicznych. Dysponują szeroką ofertą grysów i kamieni ogrodowych, które pełnią funkcję dekoracyjną podkreślając urodę roślin i elementów architektury. Klienci lubiący proste formy znajdą w asortymencie galanterię betonową, którą mogą zastosować w swoich ogrodach. W szerokim wyborze towarów znajdziemy także artykuły potrzebne, aby po pracy w ogrodzie zrelaksować się przy grillu i zadbać o zwierzęta domowe. A dla osób, które chcą zachować efekty swojej pracy ogrodniczej na dłużej – artykuły niezbędne do przetwórstwa domowego.

CROCUS Cieszyn Boguszowice,
ul. Frysztacka (pod wiaduktem granicznym),
tel. kom. 668 429 713,
tel. kom. 662 076 382,
e-mail: crocus@crocus.pl