Gmina Hażlach z roku na rok zmienia swoje oblicze i jest to niepodważalny fakt. Staje się piękniejsza i bogatsza o nowe inwestycje czy rewitalizacje terenów zielonych, przez co drzemiący w niej potencjał oraz walory rekreacyjno-turystyczne mogą być w pełni wykorzystane. Dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym rozpoczęto wielki proces rewitalizacji, zmierzający do uporządkowania przestrzeni publicznej i stworzenia atrakcji, które jak magnes przyciągałyby do gminy Hażlach osoby spragnione poznania miejsc dotychczas nieodkrytych. Wizyta w gminie to okazja do obejrzenia zabytków architektury drewnianej, podążania śladami legend, podań czy poznania wielkich i zasłużonych mieszkańców.
Od czerwca 2018 r. w centrum Hażlacha prowadzono inwestycję, której celem było wykonanie adaptacji z przebudową budynku dawnego spichlerza na budynek muzealny pod nazwą Dom Przyrodnika wraz z zagospodarowaniem terenu byłej bazy Kółka Rolniczego. Zrealizowano ją w ramach projektu „Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olše“, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Liderem projektu była Gmina Hażlach, zaś jej partnerem Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie, które przeprowadziło rewitalizację Archeoparku w Kocobędzu-Podoborze.
To miejsce łączy, ponieważ połączyło wiele osób, żeby ten projekt mógł się udać. Połączyły się dwie instytucje w dwóch różnych krajach oraz lokalne organizacje, takie jak Koło Łowieckie „Brzezie”, następnie Nadleśnictwo Ustroń, które także wniosło swój wkład, również pszczelarze i Koło Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy, którzy chętnie oddawali swoje eksponaty, żeby doposażyć Dom Przyrodnika – podkreśla Grzegorz Sikorski, Wójt Gminy Hażlach.
Gmina Hażlach to nie tylko fabryka zdrowej, ekologicznej żywności, ale przede wszystkim ciekawy punkt na turystycznej mapie Śląska Cieszyńskiego. Dom Przyrodnika powstały w zabytkowym spichlerzu z II połowy XIX w., w sposób nowoczesny i nieszablonowy prezentuje historię rozwoju rolnictwa i osadnictwa. Dzięki połączeniu dziedzictwa architektonicznego spichlerza i prezentacji bogactwa przyrodniczego doliny Olzy powstał nowy, ciekawy produkt turystyczny. W gablotach przedstawione są historyczne narzędzia, jakimi posługiwali się rolnicy, tj. cep, graca, kosa, motyka, sierp czy radło Zwiedzający mogą zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat osadnictwa i budownictwa na dawnej wsi. A następnie mogą wejść do wiejskiej izby, w której zostało odtworzone wnętrze
z materiałów wiernie odzwierciedlających ściany wiejskiego domu wraz z wyposażeniem w meble, dekoracje i naczynia. W kolejnej części ekspozycji znajduje się stół wielofunkcyjny z wyposażeniem multimedialnym, zawierający w sobie również eksponaty i infografiki prezentujące bogactwo fauny i flory doliny rzeki Olzy.
W Domu Przyrodnika można podziwiać także zabudowę scenograficzną przedstawiającą wnętrze starego wiejskiego sklepu wraz z ekspozycją roślin okopowych. Teren wokół Domu Przyrodnika nosi nazwę Placu prof. Wiktora Wawrzyczka na cześć byłego mieszkańca Hażlacha, wybitnego naukowca oraz działacza społecznego.
Wielką atrakcją tego miejsca jest przepiękny park sensoryczny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Zwiedzając ten teren każdy powinien usiąść na ławce audio i posłuchać odgłosów czterech gatunków ptaków, które spotkać można na obszarze Gminy Hażlach – wilg, zięb, kosów i skowronków. Nacieszyć oczy uprawami w dużych donicach, pograć w wielkogabarytową grę planszową, czyli w warcaby i szachy. Pobujać się na hamaku lub poleżeć na specjalnie w tym celu wykonanej siatce, czy ogromnych drewnianych ławkach. Dodatkowo można zobaczyć jak precyzyjny jest zegar słoneczny. Kolejną ciekawostką, szczególnie atrakcyjną dla najmłodszych, są miniaturowe modele ważnych dla Śląska Cieszyńskiego budowli. Znajdziemy tutaj rotundę św. Mikołaja w Cieszynie, Archeopark w Kocobędzu czy drewniany kościółek w Zamarskach.
Od oficjalnego otwarcia Domu Przyrodnika obiekt cieszył się ogromną popularnością wśród rodzin czy zorganizowanych grup turystycznych. Niestety pandemia pokrzyżowała plany i zwiedzanie nowej atrakcji przez odgórne przepisy zostało zawieszone do odwołania. Mamy nadzieję, że wkrótce wszystko wróci do normy
i spotkamy się z Państwem podczas magicznej wędrówki doliną Olzy!
Dom Przyrodnika
domprzyrodnika@hazlach.pl
tel. +48 576 542 444