Narodowy program rehabilitacji

0
112
fot. arch. Spot
- reklama -

Osoby ze schorzeniami kardiologicznymi czy onkologicznymi po leczeniu szpitalnym są wysyłane na dalsze leczenie ambulatoryjne lub sanatoryjne. Osoba po amputacji kończyny zostaje skierowana na rehabilitację i naukę życia z protezą, jednak dla osób, które straciły wzrok takiego standardu nie ma.

Czy wszystkie osoby niepełnosprawne niezależnie od rodzaju niepełnosprawności mają jednakowy dostęp do rehabilitacji? 

- reklama -

Człowiek, który stracił wzrok otrzymuje raz na pół roku białą laskę, która jest finansowana przez NFZ w cenie do stu złotych i to by było na tyle. Nie ma mowy o finansowaniu szkoleń mających na celu naukę poruszania się z tą laską w terenie. Niezwykle ważne jest szkolenie z czynności dnia codziennego chociażby po to, aby słabo widzący lub ociemniały wykonywał czynności związane z codziennym życiem samodzielnie, no i jeszcze jedno szkolenie niedoceniane a jednak bardzo ważne – szkolenie z pisma punktowego. To ostatnie umożliwia odczytywanie nazw leków.

Na wniosek środowiska niewidomych został powołany Parlamentarny Zespół do spraw osób z z niepełnosprawnością wzroku.

Jednym z wielu problemów, jakim zajmuje się zespół jest rehabilitacja osób niewidomych.

Prezes Zarządu głównego PZN Anna Woźniak-Szymańska na spotkaniu z Prezydentem Polski powiedziała:
– Nasze marzenia nie dotyczą tylko zaspokajania podstawowych potrzeb, edukacji, rozwoju zawodowego. Dzisiaj marzymy o systemowych rozwiązaniach, takich, jak Narodowy Program Rehabilitacji, który gwarantowałby równy dostęp wszystkim osobom niewidomym i słabowidzącym do świadczeń gwarantowanych. Szczególnie tym, którym grozi utrata widzenia.

Cieszyńskie Koło PZN zrzeszające niewidomych i niedowidzących z całego powiatu może być przykładem na to, że środki, jakimi dysponuje są kroplą w morzu potrzeb. Jest coraz więcej osób, które potrzebują szkoleń po to, aby ich życie było w miarę normalne.

Trzeba mieć nadzieję, że taki stan rzeczy ulegnie zmianie i każdy ociemniały, niewidomy lub słabo widzący będzie mógł skorzystać z rehabilitacji.

- reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here