Otwarte pracownie//Otevřené ateliéry OA! 2019

0
1168
fot. arch. OA
- reklama -

Pracownie sztuki i rzemiosła już po raz trzeci otworzą się nad Olzą

Dwie Czeszki i jedna Polka a łączą ich wspólne pasje i zamiłowania. Na granicy tych pasji i jako ich wypadkowa powstała nad Olzą parę lat temu inicjatywa Otwartych Pracowni. Pomysł nie nowy, bo praktykowany w różnych częściach świata, ale przeniesiony do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Organizatorem akcji jest stowarzyszenie Człowiek na granicy i jest ona finansowana z budżetu miasta Czeski Cieszyn.
Głównym założeniem OA! jest pokazanie pracowni artystycznych. Z własnego i innych doświadczeń wiemy, że ogromny procent twórców swoich pracowni nie ma. Umówmy się, że wielu z nas nie ma swojego miejsca, gdzie w skupieniu i w odosobnieniu może podłubać w swoich rzeczach, a kiedy brak weny to chociażby podłubać w ścianie, ale w ścianie swojej własnej pracowni.
Otwarte pracownie//Otevřené ateliéry to nie tylko moment uchwycenia artysty w jego miejscu pracy twórczej, ale także seria warsztatów, spotkań oraz wystaw. W sytuacji, kiedy artysta nie ma swojej pracowni a nam się szalenie podoba to, co robi i uważamy za ważne, żeby pokazać jego twórczość, organizujemy wystawy zazwyczaj w systemie krzyżowym tzn. polski twórca wystawia się po czeskiej stronie a czeski po polskiej.
Mamy ograniczoną listę miejsc wystawowych, ale w tym roku gościmy w dwóch świetnych miejscach: w Galerii Puda oraz Galerii 13. OA! To przede wszystkim ludzie, rozmowy i wspólny czas. Rozmawiają nasi odbiorcy między sobą, rozmawiają z twórcami, rozmawiają twórcy z twórcami. A z takich rozmów rodzą się kapitalne współprace artystyczne również te transgraniczne. I o to chodzi! Nasza sieć kontaktów nieustannie się rozrasta. Często słyszę: „Znam to miejsce, robią naprawdę fantastyczne rzeczy ale jeszcze nie miałem okazji tam zajrzeć. No i pytanie jest, czy się dogadamy, bo ja po polsku/czesku słabo mówię”. Nasze materiały promocyjne tłumaczymy ponieważ chcemy być rzetelni i być fair w stosunku do każdego, kto rzeczywiście może mieć problem językowy natomiast wychodzimy z założenia, że my tutaj zawsze się dogadamy. Służymy pomocą i chętnie pośredniczymy w rozmowach czy to je aranżując czy tłumacząc. Tłumaczymy też materiały z tego względu, że chcemy, aby nasza akcja miała ponadlokalny charakter i żeby można było o niej usłyszeć i ją zrozumieć ciut dalej od polsko-czeskiej granicy.
Co nas czeka w tym roku? Otóż prezentacje pracowni krawieckich i pracowni z biżuterią i dodatkami, malarstwo od tego tradycyjnego, przez grafikę aż po nowoczesne, cyfrowe ujęcia, fotografie, rękodzieło od drewnianych artefaktów przez koronkarstwo aż po pieczenie pierników metodą tradycyjną i wiele innych ciekawych odsłon.
Podstawą OA! jest mapa, gdzie można znaleźć poszczególne pracownie i miejsca wystawowe, która również pomoże, miejmy nadzieję, przyjemnie pobłądzić po zakątkach cieszyńskich. Zaczynamy 3. października wernisażem w bajecznie pięknym ogrodzie Centrum wolnego czasu Amos w Czeskim Cieszynie.
W ciągu roku Amos organizuje czas dla dzieci, młodzieży i dorosłych w formie prawie stu kółek zainteresowań, zajęć pozalekcyjnych i kolonii. Chcemy, żebyście zobaczyli to miejsce. Jeśli pogoda październikowa nie pozwoli nam na spotkanie w ogrodzie, schowamy się gdzieś pod daszkiem, miejmy nadzieję, że się zmieścimy!
I choć z naszej organizatorów strony przygotowania i przebieg akcji są raczej hektyczne, szybkie, chcielibyśmy, abyście otrzymali czterodniową gotową imprezę, którą można przeżywać w duchu slow (a jesteśmy jego zwolenniczkami), kontaktu ze sztuką i rzemiosłem, w duchu niespiesznych rozmów i oddechu w twórczej i inspirującej atmosferze. Dlatego też trochę przewrotnie zapraszamy nie tylko do chodzenia i zwiedzania, ale również do tego, abyście z nami po prostu usiedli. Do zobaczenia na OA! 2019!

- reklama -