Katowice festiwalowe

0
1203
- reklama -

Planując szlak wakacyjnych wycieczek i podróży warto pamiętać o festiwalach muzycznych, które co roku przyciągają tysiące słuchaczy do stolicy województwa śląskiego. Dwie sztandarowe letnie imprezy – Tauron Nowa Muzyka oraz Off Festival dzieli raptem kilka tygodni, łączy natomiast intrygujący program, daleki od muzycznej oczywistości.

Od niedawna Katowice należą do grupy Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Z pewnością nie trafiłyby do tego prestiżowego grona, gdyby nie wydarzenia, kształtujące muzyczny wizerunek miasta. To nie tylko regularne koncerty w przestrzeniach koncertowych, jak sale filharmoniczne czy kluby muzyczne. Dużą rolę odgrywają także duże festiwale na których występują dziesiątki wykonawców, gwarantujących różnorodność muzycznych doświadczeń. 

Tradycyjnie jako pierwszy festiwalowych gości przywita Tauron Nowa Muzyka, który w tym roku odbędzie się w nowym terminie – w ostatni weekend czerwca. Impreza, która w przeszłości gościła także w Cieszynie (dwie edycje odbyły się pod koniec zeszłej dekady), od kilku edycji znakomicie wpisuje się w klimat katowickiej Strefy Kultury, czyli zrewitalizowanej przestrzeni na terenach po kopalni „Katowice”. Na kilku scenach fani będą mogli poznawać wszystko to, co mieści się w pojemnej formule „muzyki nowej” – a przede wszystkim eksperymentalne brzmienia w wielości gatunkowej. „Tauron Nowa Muzyka prezentujące co roku najciekawszych debiutantów i największych klasyków współczesnej elektroniki, ale także artystów jazzowych, rockowych i hiphopowych. Wśród zapraszanych gości znajdują się również przedstawiciele muzyki współczesnej i awangardy” –  mówią o festiwalu jego organizatorzy.  Każdy z fanów zapewne ma swoje ulubione festiwalowe przestrzenie, w których znajduje najwięcej cenionej przez siebie muzyki. Od kilku lat jedną z najlepszych części Tauron Nowa Muzyka jest scena, której kuratoruje Wojtek Kucharczyk, artysta porusząjący się po różnych dziedzinach twórczej aktywności, założyciel legendarnego dla sceny niezależnej labelu MikMusik!, w przeszłości związany także ze Śląskiem Cieszyńskim jako organizator wielu wydarzeń.

W tym roku w czasie imprezy trwającej od 28 czerwca do 1 lipca wystąpią m.in. Son Lux, Fever Ray, Jordan Rakei, Arca, Nightmares On Wax, Errorsmith, Island People czy Tijana T.

- reklama -

Kolejnym pretekstem, by odwiedzić Katowice, jest OFF Festival, który tradycyjnie już odbędzie się w sierpniu. Impreza wymyślona w 2006 roku przez Artura Rojka początkowo odbywała się w Mysłowicach, jednak od 2010 roku gości w Katowicach, na terenie Doliny Trzech Stawów. OFF jest świętem muzyki niezależnej i undergoundowej, a na trzy dni do Katowic pielgrzymują fani z najodleglejszych zakątków świata. Ranga wydarzenia bowiem daleko wykracza poza Europę. Lista wykonawców, którzy gościli na poprzednich edycjach, może oszałamiać. W czasie każdej kolejnej edycji fani mają szansę na muzyczne spotkanie nie tylko z legendarnymi postaciami muzycznej atlernatywy, ale również wykonawcami, o których istnieniu nie mieli wcześniej żadnego pojęcia. Tegoroczna edycja OFF Festivalu odbędzie się w dniach od 3 do 5 sierpnia. Usłyszymy m.in. amerykańską indierockową formację Grizzly Bear, legenda norweskiego punk rocka Turbonegro, wystąpią także Clap Your Hands Say Yeah, John Maus, Aldous Harding, Marlon Williams, Egyptian Lover czy Big Freedia.

Wciąż można kupować karnety na dwa katowickie letnie festiwale muzyczne.