USTROŃ siła zdrowia!

0
1870
Panorama from the Rownica (Beskid Slaski, Poland) peak above the tourist hostel
- reklama -

Tu swój początek ma Beskid Śląski, tu każdy, niezależnie od wieku, przez cały rok znajdzie góry radości, góry możliwości i atrakcji dla siebie.

Ustroń jest miastem turystycznym. Oferta miasta jak i przedsiębiorców skierowana jest zarówno do rodzin z dziećmi, kuracjuszy ale także do osób nastawionych na aktywne formy spędzania czasu. Na miłośników wycieczek górskich czekają trasy na Równicę, Czantorię i dalej w Beskid Śląski. To właśnie tu swój początek ma Główny Szlak Beskidzki, który biegnie aż do Wołosatego w Bieszczadach.

Góry radości w Ustroniu

Miasto oferuje liczne pomysły na spędzanie czasu przez cały rok. W okresie wiosenno-jesiennym pozwala na praktykowanie m.in. bulwarami nad Wisłą wycieczek pieszych, rowerowych, nordic walking jak i biegowych. Działają tu całoroczne koleje linowe, pozwalające nawet osobom mniej sprawnym fizycznie podziwiać piękno beskidzkiego krajobrazu. Miłośnicy mocniejszych wrażeń z pewnością docenią ofertę Extreme Parku znajdującego się w pobliżu szczytu Równicy. Na terenie miasta znajdują się siłownie zewnętrzne oraz place zabaw dla najmłodszych. Specjalna Strefa 51 w Jaszowcu oraz Strefa Sportu i Rekreacji w Parku Kościuszki w centrum to miejsca przyjazne rodzinom z dziećmi i osobom nastawionym na sportowe wrażenia. Miłośnicy przyrody i kontaktu z naturą z pewnością docenią Leśny Park Niespodzianek, gdzie można nie tylko poznać specyfikę miejscowego krajobrazu ale także obcować ze zwierzętami. Stałymi mieszkańcami parku są m.in. dziki, sarny, króliki, żubry, ale i sowy, orły. W mieście znajdują się ponadto baseny, korty tenisowe. Nie sposób się u nas nudzić. W Ustroniu swoje miejsce mają także amatorzy ekstremalnych aktywności fizycznych, którzy mogą granice swoich możliwości przekraczać m.in. podczas biegów górskich (np. Piekła Czantorii, Biegu Rokity, Eliminatora), podczas imprez rowerowych (m.in. takich jak Road Maraton, Bike Atelier, Uphill MTB Beskidy, Downhill City Tour). Na terenie miasta odbywa się także Barbarian Race – bieg z przeszkodami.

- reklama -

Ustroń to rodzinne miasto Kajetana Kajetanowicza, trzykrotnego mistrza Europy w rajdach samochodowych. Sympatyczny Kajto jest także naszym największym ambasadorem. Nie jest jednak jedynym sportowcem związanym z miastem. Ustroń posiada liczną grupę miłośników sportów samochodowych i wspólnie starają się promować ten rodzaj aktywności. Najważniejszym wydarzeniem tego cyklu jest Rajdowy Ustroń, na który zapraszamy w dniach 31.08-01.09.2018. To okazja nie tylko do poznania tajników motoryzacji, poczucia emocji rajdów samochodowych, ale także zdobycia wiedzy i umiejętności. Impreza ma charakter prorodzinny. Dla dzieci wspólnie z ekipami rajdowymi z Ustronia i firmami motoryzacyjnymi prowadzone są akcje edukacyjne. Jest to też okazja do bezpośredniego spotkania ze sportowcami i ich załogami. Mamy świadomość, że nie samym sportem żyje człowiek, dlatego zapraszamy także na wydarzenia towarzyszące. 31 sierpnia będzie można posłuchać Sławomira, 1 września sporą dawkę humory zafunduje nam kabaret Czwarta Fala. Organizowane przez miasto wydarzenia są bezpłatne. 

Ustroń to także smaki. Na naszych gości czeka wiele miejsc z ciekawą i różnorodną kuchnią. Turyści doceniają ofertę licznych karczm serwujących regionalne potrawy. Regularnie na ustrońskim rynku pojawią się także food trucki. Chętnie zapraszamy znanych kucharzy i inicjujemy wspólne gotowanie. 

Ustroń jest uzdrowiskiem. Tradycje sanatoryjne mają tutaj ponad 200-letnią tradycję. Obecnie kuracjusze doceniają nie tylko łagodny klimat, ale przede wszystkim prozdrowotną moc solanki i borowiny. Tu znajdują się także ośrodki rehabilitacyjne oferujące pomoc w aktywizacji układu ruchu, dróg oddechowych i obwodowego układu krążenia. Uzdrowiskowa dzielnica Ustronia – Zawodzie słynie z budynków w kształcie piramid, które powstały na kanwie projektu Buszki i Franty i dziś stanowią znak rozpoznawczy miasta, doceniany przez znawców architektury z całego świata. Coraz więcej osób korzysta z oferty uzdrowiska w licznych ośrodkach SPA i wellness. Zarówno kuracjusze jak i turyści chętnie korzystają z Pijalni Wód i odpoczywają przy fontannie solankowej.

Wszystkie informacje o odbywających się w mieście wydarzeniach, ale i o atrakcjach i formach spędzania czasu, znaleźć można na naszych oficjalnych profilach w mediach społecznościowych – www.facebook.com/Ustron, www.instagram.com/miasto.ustron oraz na naszej stronie www.ustron.pl. Zachęcamy także do kontaktu z Informacją Turystyczną. Na terenie miasta znajdują się dwa punkty: na rynku i na Zawodziu w Pijalni Wód.

Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urząd Miasta Ustroń
ul. Rynek 1, tel. 33 857 93 28
promocja@ustron.pl
www.ustron.pl

Informacja Turystyczna w Ustroniu
ul. Rynek 2
ul. Sanatoryjna 9
Tel. 33 854 26 53
informacja@ustron.pl
facebook.com/Ustron