Ostatni weekend sierpnia zawsze jest wyjątkowy, bo symbolicznie kończy wakacje. Dla organizacji pozarządowych działających w Cieszynie będzie szczególny w dwójnasób. Bowiem koniec wakacji oznacza dla nich również trzy dni z festiwalem Cieszyński Przekładaniec, czyli tak naprawdę świętem wszystkich fundacji, stowarzyszeń, organizacji i inicjatyw, działających na rzecz miasta i jego mieszkańców.
Idea festiwalu organizacji pozarządowych narodziła się w Cieszynie już kilka lat temu. I od kilku lat organizacje starały się spotykać z mieszkańcami miasta, by opowiadać o swoich aktywnościach, działaniach i wartościach, jakie wnoszą w codzienność Cieszyna. Trudno zresztą wyobrazić sobie rzeczywistość miasta nad Olzą bez ich działań, zaangażowania czy wielu pomysłów, angażujących społeczność miasta i udowadniających jego różnorodność.
Przed nami piąta edycja wydarzenia, choć zarazem pierwsza, którą przygotowują same organizacje. Oczywiście w przygotowaniach pomagają różne miejskie jednostki, jednak cały pomysł, program oraz wszelkie aktywności są dziełem organizacji trzeciego sektora. – Dla mnie festiwal stał się możliwością prezentacji dokonań organizacji na rzecz miasta, a lista aktywności jest naprawdę długa. Zajmują się na co dzień przecież mnóstwem rzeczy, od pomocy społecznej, po kulturę i edukację. Myślę, że Cieszyn byłby bez nich zupełnie innym miastem. Przekładaniec to również znakomita okazja do zaprezentowania dużej aktywności obywatelskiej mieszkańców Cieszyna – mówi Mariusz Andrukiewicz, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”, współorganizator festiwalu.
Rzeczywiście, wśród wielu społeczników i aktywistów od dawna krąży przekonanie, że jeśli w Cieszynie ktoś chce coś zrobić, to zakłada organizację. A tych jest naprawdę wiele. Część z nich będziemy mogli poznawać przez trzy dni ostatniego sierpniowego weekendu. W programie festiwalu znajduje się wiele wydarzeń o różnorodnym charakterze – będzie więc dzień sportu, będą warsztaty, spotkania, spacery. – Idea festiwalu od dawna wydawała mi się bardzo ważna. Cieszyn ma to szczęście, że organizacji w nim działających jest wiele, dlatego szkoda byłoby tego potencjału i energii nie wykorzystać – mówi Wojciech Krawczyk, prezes zarządu Fundacji Lokalsi, współorganizującej festiwal.
Program festiwalu jest już zamknięty, a jego uczestnicy i goście będą mieli okazję poznać bliżej działalność wielu cieszyńskich inicjatyw. Każdego festiwalowego dnia na Starym Targu będzie się odbywał Jarmark cieszyńskich organizacji pozarządowych, zaplanowano też m.in. Dni otwartych drzwi, wiele atrakcji czeka na fanów sportowych doświadczeń, bo to z myślą o nich przygotowano min. turniej piłki nożnej Uliczne granie oraz Uliczny mundial o Puchar Miasta Cieszyna. Przez trzy dni na Wzgórzu zamkowym będzie można odwiedzać Obóz słowiański, a w piątek odbędą się wernisaże trzech wystaw. Ważną częścią festiwalu jest możliwość rozmowy, w tym roku szczególną uwagę warto zwrócić na spotkanie zatytułowane „A gdyby nas nie było…”, które zaplanowano w ostatni dzień Przekładańca. Jego uczestniczki i uczestnicy zastanowią się, jak wyglądałby Cieszyn, gdyby nie aktywność organizacji trzeciego sektora.
W czasie trzydniowej imprezy zaplanowano również wydarzenia muzyczne, na których zagrają m.in. cieszyńskie formacje muzyczne. A na finał festiwalu, w niedzielę w Teatrze im. Mickiewicza wystąpi formacja Raz Dwa Trzy. Jej wizyta w Cieszynie jest związana z jubileuszem 30. lecia, i jak zapowiadają artyści dowodzeni przez Adama Nowaka, na tę okoliczność formacja przygotowała specjalny, retrospektywny repertuar. Zresztą zespołu Raz Dwa Trzy specjalnie przedstawiać nie trzeba – formacja cieszy się statusem kultowości w wielu środowiskach, od wielbicieli piosenki poetyckiej poczynając. W Cieszynie gościła już kilkakrotnie, a każdy jej powrót staje się wydarzeniem dla liryczno-muzycznych światów.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe, poza jednym, są bezpłatne. Bilety obowiązują na koncert formacji Raz Dwa Trzy, i wciąż są dostępne m.in. w teatralnych kasach.
Program Festiwalu Organizacji Pozarządowych „Cieszyński Przekładaniec”
26.08.2022 r. (piątek)
15.00-20.00 Jarmark cieszyńskich organizacji pozarządowych, prezentujący ich działalność, produkty i usługi (Stary Targ)
15.00-21.00 Obóz słowiański na Wzgórzu Zamkowym – Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce”
16.00 Wernisaż wystawy Fundacji Zielone Pojęcie (Zamek Cieszyn – Budynek B)
17.00 Wernisaż wystawy „Tramwaj Cieszyński” (Mennicza 12) – Fundacja Lokalsi
18.00 Otwarcie wystawy Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego (Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy)
17.00 -21.00 Wieczór rockowy (scena na dziedzińcu Zamku Cieszyn – Tomasz Budzyński i cieszyńskie zespoły rockowe) – Fundacja „Anielski Młyn”
21.00 After party (dziedziniec – Browar Zamkowy Cieszyn)
27.08. 2022 r. (sobota)
9.00 – 16.00 Jarmark cieszyńskich organizacji pozarządowych, prezentujący ich działalność, produkty i usługi (Stary Targ)
9.00 – 16.00 Uliczne granie 2022 Turniej piłki nożnej różnych grup społecznych z udziałem Reprezentacji Polski Bezdomnych (obok Hali widowiskowo-sportowej w Cieszynie) – Stowarzyszenie Sportowe „GramOLajf”
9.00-15.00 Dzień Sportu Organizacji Sportowych z terenu Cieszyna (Hala widowiskowo-sportowa w Cieszynie) – Klub Sportowy LUCE
11.00-13.00 oraz 15.00-17.00 Warsztaty budowy budek dla kotów wolno żyjących (Wzgórze Zamkowe) – Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat” i Fundacja Adonai
13.00- 16.00 Warsztaty kręcenia much flyfishing – Stowarzyszenie Przyjaciół Rzeki Olzy
17.00-21.00 Dzień folkowy (scena na dziedzińcu Zamku Cieszyn- zespoły: Arunka, Shafa, Afrotuba) – Fundacja im. Józefa Brody
21.00- 24.00 Kino plenerowe – filmy dyplomowe studentów ŁSF (dziedziniec Browar Zamkowy Cieszyn) – Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”
9.00 – 16.00 Obóz słowiański na Wzgórzu Zamkowym c.d.
9.00 – 16.00 Dni otwarte w cieszyńskich organizacjach pozarządowych
28.08.2022 r. (niedziela)
9.00-13.00 Jarmark cieszyńskich organizacji pozarządowych, prezentujący ich działalność, produkty i usługi (Stary Targ)
9.00 -16.00 Uliczne granie 2022 Uliczny Mundial o puchar Miasta Cieszyna -turniej otwarty (obok Hali widowiskowo-sportowej w Cieszynie) – Stowarzyszenie Sportowe „GramOLajf”
11.00-12.45 Poznaj przyjaciela – spotkanie z psami będącymi pod opieką schroniska Azyl (Wzgórze Zamkowe) – Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat”
12.00 Koncert w Rotundzie na Wzgórzu Zamkowym – Grupa Śpiewu Tradycyjnego „Sójki”
14.00-15.30 „A gdyby nas nie było?…” – spotkanie przy kawie mieszkańców z organizacjami
pozarządowymi – spotkanie przedstawicieli organizacji z mieszkańcami (sala konferencyjna w Zamku Cieszyn – Budynek B).
9.00 -14.00 Dni otwarte w cieszyńskich organizacjach pozarządowych c.d.
9.00 -14.00 Obóz słowiański na Wzgórzu Zamkowym c.d.
18.00-21.00 Strachy na Zamku – scena Zamek Cieszyn (Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy)
19.00-21.00 Uroczysty koncert w Teatrze im. A. Mickiewicza – Zespół „Raz Dwa Trzy”
Imprezy towarzyszące:
Scena na dziedzińcu Zamku Cieszyn (występy, prezentacje) poza planowanymi koncertami – codziennie
Mała scena – Stary Targ (występy, prezentacje)
Organizatorzy:
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Golęszyce
Fundacja „Anielski Młyn”
Fundacja Zielone PojęcieFundacja Lokalsi
Fundacja im. Józefa Brody
Fundacja Cieszyński Zwierzogród
Klub Sportowy Luce
Fundacja LUCE
Stowarzyszenie Sportowe „GramOLajf”
Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem”
Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat”
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej z Bielska-Białej
Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
Wsparcie finansowe:
Urząd Miasta Cieszyn
Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
Starostwo Powiatowe Cieszyn
ROPS Katowice
FRPS „Być Razem”
Bank Spółdzielczy w Cieszynie
PPG Cieszyn SA
Zamek Cieszyn
Patronaty:
Burmistrz Miasta Cieszyna
Starosta Powiatu Cieszyńskiego
Tramwaj Cieszyński
OX.pl
gazetacodzienna.pl
Bank Spółdzielczy w Cieszynie
Radio Katowice
Radio CCM
Współpraca:
Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego w Cieszynie
PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi
ZSTiO im. E. Abramowskiego w Katowicach
Agencja Reklamowa SPOT
Browar Zamkowy
Jarmarki Cieszyńskie
Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne
Stowarzyszenie Przyjaciół Rzeki Olzy