Ciesząca się wielką popularnością wśród mieszkańców, kuracjuszy i turystów jaworzańska Tężnia solankowa usytuowana jest przy ul. Koralowej – w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego. Została wybudowana w 2014 r., dzięki pozyskanym przez Gminę Jaworze środkom z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Obiekt służy do naturalnej inhalacji oraz pełni funkcje rekreacyjne. Kolumna tężni została wyposażona w zbiornik solanki oraz system rusztu drewnianego wypełnionego tarniną. Kształt kolumny tężni oraz powierzchnia spacerowa daje możliwość regulacji stężenia wdychanego aerozolu w zależności od usytuowania osoby spacerującej w stosunku do kolumny tężni i kierunku wiatru.
Inhalacja, z której można korzystać dzięki Tężni solankowej, stanowi metodę zapobiegania i wspomagania leczenia wielu schorzeń dróg oddechowych oraz uzupełniania niedoboru jodu. Polega na wdychaniu rozcieńczonej solanki rozpylonej w postaci areozolu. Wdychanie aerozolu solankowego powoduje nawilżenie dróg oddechowych, rozrzedzenie śluzu i łatwiejsze odksztuszanie. Podczas takiej kuracji następuje wchłanianie jodu, powodujące dłużej trwający wzrost jego poziomu we krwi i przenikanie do tkanek organizmu, a w szczególności do układu nerwowego. Jod jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, reguluje przemiany energetyczne w organizmie, natomiast brom ma działanie uspokajające, łagodząc napięcie nerwowe oraz stres.
Do tężni można dojść m.in. poprzez Zabytkowy Park Zdrojowy im. Józefa Piłsudskiego, w którym nie brakuje urokliwych alejek spacerowych. W trakcie spaceru można podziwiać ok. 40 gatunków drzew i krzewów. Po pięknym zapachu łatwo zgadnąć, że najwięcej jest lip drobnolistnych, ale licznie występują też klony, jawory czy dęby. Ładnym akcentem kolorystycznym są brzozy brodawkowate, topole białe, buki purpurowe i graby.
Z gatunków egzotycznych wyróżniają się platany i tulipanowce. Spośród krzewów pięknymi kwiatami ubarwiają park różaneczniki. Wiele drzew to dorodne pomniki przyrody – kilka wiązów górskich przekracza nawet 5 metrów w obwodzie. W upalne dni w Parku Zdrojowym ochłodę można znaleźć nad rozległym stawem z wysepką pośrodku. Dzieci mogą natomiast skorzystać z placu zabaw. Niewątpliwą atrakcją jaworzańskiego parku jest również fontanna solankowa.
Na terenie parku znajdują się zabytki. Nad całością góruje katolicki kościół Opatrzności Bożej, w którego pobliżu usytuowany jest klasycystyczny pałac dawnych właścicieli Jaworza. Przed wejściem na jedną z parkowych alejek wszystkich przybyłych gości wita siedzący na ławeczce hrabia Maurycy Saint Genois – twórca uzdrowiska. Natomiast w zaciszu parku stoi pomnik Józefa Piłsudskiego. Z kolei po przeciwległej stronie parku do uczestnictwa w imprezach kulturalnych zachęca piękny amfiteatr. Park jest łatwo dostępny dla turystów – z myślą o zmotoryzowanych przygotowano kilka parkingów.
Tekst i zdjęcia: UG Jaworze