To tak naprawdę tylko chwila…

0
333
- reklama -
 
Życie człowieka można porównać do książki, która rozpoczyna się od białej czystej kartki. Każdy człowiek w momencie przyjścia na świat jest taką niezapisaną kartką i tak jak po raz pierwszy na stronach powieści pojawiają się pierwsze słowa, tak nowo narodzone dziecko po raz pierwszy wydaje z siebie krzyk, przechodzi pierwsze badania lekarskie, zostaje utulone w objęciach matki, po raz pierwszy samodzielnie spożywa posiłek… 
 
Przyszłość i cele…  
 
Treści zapisane na stronach książek są zróżnicowane i mają różne cele, jedne służą zdobywaniu wiedzy, inne pozwalają poznać historię otaczającego nas świata, są też takie, które za zadanie mają dostarczanie czytelnikowi rozrywki.
Kim będzie w przyszłości moje dziecko? To pytanie zadaje sobie niejeden rodzic na widok malucha leżącego w szpitalnym łóżeczku, lecz odpowiedź nie pojawi się natychmiast i  będzie musiał na nią poczekać wiele lat. Każdy pójdzie własną drogą, jeden będzie kucharzem, życie innego będzie ukierunkowane na opiekę nad dziećmi, dla kolejnej osoby życiowa droga to praca w korporacji, a dla niektórych całkowite poświęcenie się pracy to jedyny cel  i ile ludzi, tyle życiowych wyborów.
Losy bohaterów powieści są odzwierciedleniem realnego życia wielu ludzi i pomimo iż opisywane historie czy sytuacje wydają się absurdalne to jednak się zdarzają.
 
Indywidualne traktowanie…   
 
Po opuszczeniu drukarni książki trafiają w różne ręce i nie ma pewności, że będą dobrze traktowane, bywa, że po przeczytaniu dostaną swoje honorowe miejsce na półce i co jakiś czas kolejny czytający po nie sięgnie. Są jednak książki, które lądują gdzieś w kącie ulegając stopniowemu acz systematycznemu zniszczeniu.  Wystarczy dobrze się rozejrzeć i można dostrzec podobieństwa w traktowaniu książek i ludzi. Mówi się, że nie wszystkie dzieci mają równy start i trudno się z tym nie zgodzić. Większość rodziców obdarza swoje dzieci miłością bezgraniczną lecz mądrą, starając się im zapewnić ciepło domowego ogniska, a swoją postawą dawać dobry przykład. Niestety bywa i tak, że rodzicami są osoby, dla których dziecko jest tylko dodatkiem. Takie dziecko bywa pozbawione nie tylko miłości rodzicielskiej lecz również podstawowych środków do życia i prawidłowego rozwoju emocjonalnego.
 
Czas to kolejny łącznik między książką a człowiekiem 
 
Są książki, których przeczytanie zajmuje kilka godzin, lecz są i takie, których lektura trwa wiele dni, jedne bardzo szybko oddawane są na makulaturę, a inne przez wiele lat towarzyszą człowiekowi. Dla każdego autora dzień wydania jego książki jest wielkim świętem, lecz nikt nie jest w stanie zagwarantować jak długo czytelnicy będą nią zainteresowani, tak samo bywa z długością życia każdego człowieka, jedni odchodzą z tego świata jako dzieci, inni jako młodzi ludzie, a inni dożywają późnej starości.
Nauka samodzielnego chodzenia, zdobywanie wiedzy w szkole i na studiach, awans w pracy czy budowa domu, to tylko niektóre z licznych wyzwań, pochłaniających mnóstwo czasu, który nie stoi w miejscu, lecz wręcz galopuje.
  Powieści historyczne są tymi, dzięki którym można dostrzec upływ czasu oraz to, że życie ludzkie to tak naprawdę tylko chwila. Pamięć o tych co odeszli stopniowo się zaciera i tak jak powtórne przeczytanie książki przypomina losy bohaterów, tak stare albumy ze zdjęciami pozostają jako jedyne wspomnienie przodków.
- reklama -