Komosa ryżowa, inaczej quinoa lub ryż peruwiański, to pseudozboże, czyli roślina, która wytwarza bogate w skrobię nasiona, lecz w rzeczywistości nie jest zbożem. Uprawiana była w górskich regionach Chile, Peru i Boliwii już ponad 5 tysięcy lat temu. Nazywana przez cywilizację Inków „matką zbóż”, dodawała sił starożytnym wojownikom. Mówiono o niej, że jest „świętym zbożem Inków” lub „złotym ziarnem Inków”. Nic dziwnego – quinoa to źródło pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, wielu witamin i składników mineralnych. Zawiera także saponiny, dzięki którym może wykazywać działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Ponadto nasiona komosy zawierają wyjątkowo dużą ilość flawonoidów. W związku z tym quinoa wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Należy podkreślić, że tradycyjne zboża wcale nie zawierają flawonoidów, co na ich tle czyni komosę ryżową wyjątkową.
Komosa ryżowa jest spokrewniona z polską komosą białą (lebiodą) i komosą wielonasienną. Obecnie, poza Ameryką Południową, quinoa uprawiana jest w USA, Indiach, Kanadzie oraz na Wyspach Brytyjskich.
Quinoa ma lekko słodkawy smak, w związku z tym nadaje się zarówno do przygotowywania dań głównych, jak i deserów. Komosa ryżowa może zastąpić ryż, kasze czy ziemniaki i makarony. Może być również składnikiem zup czy sałatek. Komosę ryżową można wykorzystać również do wypieku ciast lub innych łakoci.
Z kolei prażone ziarna można dodać np. do jogurtu.
My polecamy przygotowanie bezglutenowego ciasta z quinoa z malinami.
Do przygotowania CIASTA
potrzebujesz:
1/3 szklanki mleka kokosowego
4 jajka, średnie
120 g masła, roztopionego i przestudzonego
100 g komosy ryżowej – po ugotowaniu 2 szklanki
80 g cukru kokosowego
60 g ksylitolu
2 łyżki mąki kokosowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia (dostępny jest również bezglutenowy)
1 łyżeczka sody
szczypta soli
Na krem potrzebujesz:
500 g serka mascarpone
3 łyżki miodu
Do dekoracji:
garść malin
brzoskwinie
jeżyny
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 160 st. C.
Do dużej misy wkładamy wszystkie składniki ciasta i ręcznym blenderem miksujemy do uzyskania gładkiej, jednolitej masy.
Małą tortownicę o średnicy 18 – 20 cm wykładamy papierem do pieczenia, boki smarujemy olejem kokosowym lub masłem i oprószamy mąką kokosową. Przelewamy ciasto. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 45 min., lub do suchego patyczka. Upieczone ciasto odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Mascarpone miksujemy z miodem. Ostudzone ciasto przekrawamy na trzy blaty, każdy smarujemy kremem. Składamy tort, wierzch posypujemy świeżymi owocami. Schładzamy w lodówce przed podaniem. Na zdrowie!
Oprócz białka, quinoa zawiera szereg innych, cennych dla zdrowia składników odżywczych. Jest bogatym źródłem manganu, magnezu, wapnia, żelaza, miedzi i fosforu, dlatego jej spożycie jest zalecane osobom z migrenowymi bólami głowy, cukrzycą i miażdżycą. Nasiona komosy zawierają więcej tłuszczu niż ziarna zbóż, jednak tłuszcz ten stanowią głównie wartościowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, między innymi te z grupy omega-3, występujące przede wszystkim w rybach. Na tle zbóż quinoa wyróżnia się również wysoką zawartością witaminy E.
Planeta BIO
Produkty do nabycia w placówkach poniżej i sklepie internetowym.
Na hasło „TRAMWAJ CIESZYŃSKI” rabat w wysokości 6%
Sklep CIESZYN 43-400
ul. Wyższa Brama 8
tel. +48 694 695 336
Sklep SKOCZÓW 43-430
ul. A. Mickiewicza 16
tel. +48 728 110 132
Sklep i pijalnia soków JASTRZĘBIE-ZDRÓJ 44-330
ul. Słoneczna 2
tel. +48 668 570 980
Sklep internetowy planetabio24.pl