Urząd przyjazny rodzicom i dzieciom – UG Jaworze i UM Cieszyn

0
1333
fot. Fryderyk Dral
- reklama -

W jednym z ostatnich numerów pisaliśmy o trudnościach, jakie napotykają rodzice, którzy muszą wybrać się do urzędów ze swoim dzieckiem. Nie robią tego dlatego, że lubią ekstremalne wyzwania, ale najzwyczajniej w świecie nie mają dziecka gdzie zostawić. Wiele tutaj zależy od przychylności samych urzędników i zwykłej codziennej uprzejmości. Wystarczy przecież uśmiech do dziecka i zestresowanego rodzica, by pobyt w urzędzie kojarzył się miło. Na szczęście są już magistraty, które widzą problem i starają się wyjść naprzeciw rodzicom i ich pociechom, i tworzą kąciki, w których dzieci mogą chociaż na chwilę zająć się tym, co lubią najbardziej, czyli zabawą.

Przyglądając się urzędom miast i gmin Śląska Cieszyńskiego, chcielibyśmy wspomnieć o dwóch, które przygotowały miejsca dla dzieci na czas załatwiania spraw urzędowych przez dorosłych. Są to Urząd Gminy w Jaworzu i Urząd Miasta w Cieszynie. Często magistraty tłumaczą się starym budownictwem i brakiem warunków, tymczasem oba wspomniane urzędy wykorzystały miejsce w korytarzu i wydzieliły przestrzeń dla dzieci. Kącik w Urzędzie Gminy w Jaworzu chociaż niewielki, to co ważne, istotnie został stworzony z myślą o najmłodszych – kolorowy, by zachęcić dziecko do spędzenia tam czasu, wyposażony w stoliczek i krzesełka. Są tam klocki, książeczki, kredki, malowanki…

Urząd Miasta w Cieszynie przygotował wprawdzie dla najmłodszych tylko stoliczek z malowankami, ale powiedzmy, że to już coś. Do dyspozycji rodziców z małym dzieckiem jest za to przewijak w dolnym korytarzu.

Oczywiście mamy świadomość, że nie jest to przestrzeń wymarzona, jednak stworzona na miarę posiadanych warunków, dająca dzieciom i rodzicom możliwość skorzystania z takiego miejsca, na czas załatwienia urzędowych spraw. Kładziemy na serce magistratom zarówno kąciki dla dzieci, jak i przewijaki, których niestety w większości urzędów brak.

- reklama -