Wiosenna aura

0
1932
- reklama -

 

Wiosenna aura co dzień mocniej rozsiada się za oknami. Uśmiecha się gorącem słońca pobudzając wierzbowe kotki do kwitnienia. Ziemia pachnie przekwitłymi przebiśniegami, które ustępują miejsca wielobarwnym krokusom. Słowem… nadchodzi czas na długie rodzinne spacery. Ha, a może by tak ruszyć w góry? Dobry pomysł, pod warunkiem, że zimą nasza kondycja nie zasnęła otulona wiosenną kurtką czekając na ciepłe dni. A jeśli tak, to zapraszam na spacery w najbliższej okolicy, może najpierw takie godzinne i koniecznie z całą rodziną. Każda wycieczka, choćby nawet w naszej okolicy, to okazja do zdobywania odznak i rozpocznę od propozycji dla naszych milusińskich.


Pierwsza z nich to Dziecięca Odznaka Turystyczna ustanowiona przez PTTK i jak wszystkie odznaki PTTK można je zdobyć nie koniecznie będąc w strukturach tej organizacji. A jakie musi spełnić wymogi nasz młody człowiek, by zdobyć taką odznakę? Wymogiem jest uczestnictwo w czterech wycieczkach realizowanych w minimum dwóch dyscyplinach turystyki (pieszej nizinnej i górskiej, rowerowej, kajakowej, narciarskiej, żeglarskiej, jeździeckiej, samochodowo – autokarowej oraz w ramach imprez na orientację). Wycieczki trzeba udokumentować w książeczce, gdzie powinna znaleźć się data, przebyta trasa, dyscyplina turystyki i oczywiście czas trwania. Wpisu do książeczki (może być GOT- do nabycia w Kołach i Oddziałach PTTK w schroniskach i punktach informacyjnych) mogą dokonywać opiekunowie. Potwierdzeniem mogą być bilety wstępu, bilety komunikacji, pieczątki, stempelki okolicznościowe, zdjęcia wywołane i naklejone. Proszę pamiętać o zawieraniu daty przy pieczątkach i zdjęciach. Mogą to trofeum zdobyć dzieci do 10 roku życia. Weryfikację prowadzą Koła i Oddziały PTTK (nasze najbliższe to Oddział PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, Koło Miejskie w Skoczowie).


Druga to Siedmiomilowe buty pierwszy stopień Odznaki Turystyki Pieszej również ustanowiona przez PTTK i weryfikowane jak wyżej. Na „Srebrne Buty” należy uzyskać 30 pkt., wędrówka dzienna nie może przekraczać 8 km. Na „Złote Buty” należy uzyskać 50 pkt., wędrówka dzienna nie może przekraczać 12 km. Warto dodać w przypadku Odznak Turystyki Pieszej (OTP) 1km = 1 punkt. OTP posiada sześć kategorii i może być zdobywana tylko w następującej kolejności czyli- „Siedmiomilowe Buty” w stopniach: srebrnym i złotym (dotyczy wyłącznie osób w wieku poniżej 10 lat), kolejny to popularna OTP (bez stopni) i mała OTP w stopniach: brązowym, srebrnym i złotym, po niej duża OTP w stopniach: srebrnym i złotym, i następna to odznaka „Za Wytrwałość w Turystyce Pieszej” i ostatnia kategoria to OTP „Dla Najwytrwalszych”. Osoby rozpoczynające zdobywanie OTP w wieku powyżej 10 lat pomijają zdobywanie „Siedmiomilowych Butów”.

- reklama -

Dlaczego piszę o odznakach i namawiam do ich zdobywania? To trofeum! Razem z książeczką stanowią doskonałą pamiątkę wspólnych wypraw. Jak słusznie Państwo zauważyliście tą drugą odznakę możecie zdobywać wspólnie z dziećmi. To motywuje do działania, do zbierania informacji o czekającej nas wyprawie, do planowania miejsc, w których warto się znaleźć i wreszcie to cudowny temat do rozmów rodzinnych. Oczywiście każda odznaka posiada regulamin. Znajdziecie je państwo pod adresem internetowym: http://mlodziez.pttk.pl/dla-was/odznaki/siedmiomilowe-buty-odznaka-turystyki-pieszej, http://mlodziez.pttk.pl/dla-was/odznaki/dziecieca-odznaka-turystyczna/9-dziecieca-odznaka-turystyczna-pttk-regulamin.

Jeśli chcecie teraz wybrać się w góry (Beskidy, bo Tatry to już inny stopień trudności) to trzeba być przygotowanym na szybko zmieniające się warunki atmosferyczne. Im wyżej tym bardziej prawdopodobne, że po północnej stronie stoku będzie zalegał zmrożony śnieg lub języki lodowe i raczki powinny znaleźć się w plecaku. To trudne warunki, mokro grząsko, nie namawiam na wędrowanie w takim czasie z dziećmi. A czy ja wędrowałam w takim czasie górami?…. tak.

Jawornik Wielki 872 mnpm, Góry Złote, Sudety

Zwany również Świętą Górą wbił się mocno w moją pamięć kryształami lodu zwisającymi z gałązek jak ozdoby choinkowe, choć bliżej było do świąt wielkanocnych niż bożonarodzeniowych. Rozpoczynaliśmy nasze podejście, kolejne na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego, w aurze wczesnej wiosny. Pierwsza jasnozielona trawa okraszona przebiśniegami i podbiałem wyściełała otoczenie badyli bezlistnych krzewów i pni drzew. Zimny i przenikliwy wiatr tańczył wokół nas wygwizdując proste melodie wprost do naszych uszu. Wtuleni w czapki, wiatrówki, w ciszy zabezpieczaliśmy nasze spodnie i buty ochraniaczami, przecież czeka nas wędrówka w śniegu. Jego pierwsze płaty leżały tuż przed nami. Jeszcze tylko plecaki z dwudniowym domem wrzucone na plecy i idziemy. Dotarliśmy do ściany lasu. Wiatr przestał nas nękać przekazując pałeczkę śnieżnej pokrywie. Piękna złożona z tysiąca kryształków zsypujących się z gałęzi przy każdym podmuchu wiatru. Pierwszy raz w życiu widziałam tak bajeczny widok. Deszcz kropel lodu rozszczepiający promienie słoneczne. Świat lasu tańczył w milionach tęczy. Brnęliśmy w tych kryształach zatopieni po uda. Trawersując szczyt zobaczyliśmy zielone zdrowe świerki połamane jak zapałki pod wpływem lodu, który obłapił je zbyt mocno. Piękny i straszny widok Świętej Góry.

Z turystycznym pozdrowieniem

PTTK
Koło Miejskie w Skoczowie
43-430 SKOCZÓW, ul. Krzywa 4
www.pttk.skoczow.ox.pl