Podczas jednnego z wyjazdów organizowanego przez czechowicki MDK, pan Karol Kóska zawędrował do dworku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Bacznie się przyglądał jednemu z mebli znajdujących się w muzeum, a mianowicie pięknie zdobionemu, drewnianemu łóżu autora „Trylogii”. Postał nad nim, poprzyglądał się, obfotografował i … po paru miesiącach zaprezentował idealną kopię z oblęgorskiego muzeum w czechowickiej galerii.
Mistrz, Arcymistrz dłuta, Karol Kóska urodził się w lipcu 1946 w Kaniowie, w rodzinie rzemieślniczo-rolniczej. Jego ojciec prowadził zakład stolarski. W warsztacie ojca, po skończeniu szkoły podstawowej, Karol uczył się fachu stolarskiego. Uzyskał uprawnienia o specjalności – stolarz budowlany (posiada również uprawnienia spawacza i operatora spychacza). Po śmierci ojca przejął jego warsztat, w którym pracuje do dnia dzisiejszego. W swoim stolarskim zakładzie wykształcił wielu adeptów stolarstwa i snycerstwa. „Wyprodukował” na swoje potrzeby narzędzia stolarskie, które są unikalne na skalę światową. Prezentuje je na swoich wystawach wraz ze swoimi dziełami sztuki snycerskiej i stolarskiej.
W 1966 roku zaczyna się interesować rzeźbą. Jego mentorem stał się Franciszek Machaniec. W latach osiemdziesiątych XX wieku tworzy ozdobne ramy z drewna. Ramy z kwiatami, herbami, symbolami, narzędziami, etc., zaskakują prostotą ale i bogactwem, naturalizmem i fantazją. Jego prace zaskakują, ale i cieszą oko każdego kto przy nich przystanie.
Zanim rozpocznie swoje prace przeszukuje biblioteki i inernet szukając jak najwięcej informacji i zdjęć z detalami. Bierze udział wykładach z zakresu historii sztuki, historii, filozofii oraz etnografii organizowanych w czechowickiej „Piwnicy Muz”, prowadzonych m.in. przez prof. Krasny z Krakowa, dr Kątną z Katowic, małżeństwo Foltyn (archeologia), dr Agnieszkę Dumin (etnografia) czy Jacka Cwetlera, kustosza czechowickiego muzeum. Zwiedza muzea, zamki, pałace, jeździ na wystawy, zawsze ze swym nieodłącznym aparatem cyfrowym.
Od kilku lat Karol Kóska w swoje ramy „wkłada” portrety znanych ludzi z Polski i ze świata. Powstały już serie znanych literatów polskich (Konopnicka, Prus, Żeromski, Reymont, Sienkiewicz, J. Conrad-Korzeniowski, Wyspiański, etc.), poetów (Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, polskich noblistów w dziedzinie literatury, uczonych, sportowców, piosenkarzy (np. Wioletta Villas) czy sławnych bielszczan (Maria Koterbska, Marian Kasprzyk, etc.). Obecnie pracuje nad portretami w ramach, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk.
Każda z ram jest jedyną na świecie, niepowtarzalną, zaklętą w drewnie ikonografią, opracowaną przez pana Karola, poświęconą sportretowanej osobie. Kopernik z astronomicznymi instrumentami, Leonardo da Vinci z pędzlami, narzędziami i przyrządami kreślarskimi, czy Czesław Miłosz z piórami do pisania. Każda rama ma bogatą ornamentykę i symbolikę, większość prac jest pomalowana. Wykonuje także pięnie zdobione oprawy do zegarów, luster, a nawet telewizorów. Swoje prace prezentował m.in. na wystawach
w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, w galerii Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, w muzeum w Goczałkowicach Zdroju, podczas VII Dożynek Gminnych w Kaniowie i podczas III i IV Nocy Muzeów w Czechowicach-Dziedzicach organizowanych przez miejscową Izbę Regionalną, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic i Miejską Bibliotekę Publiczną.
W tym roku Karol Kóska otrzymał nagrodę Starosty Bielskiego za działalność artystyczną.
Jest członkiem OSP Bestwinka i pszczelarzem dyplomowanym po kursie pszczelarstwa w Pulawach.