SK Ochaby – z miłości do koni

0
1303
fot. MJT Marcelewo
- reklama -

Koń – niegdyś najpopularniejsze zwierzę  pociągowe, następnie wyparte przez maszyny. Dziś używany w celach rekreacyjnych i sportowych. 

Jeszcze nie tak dawno w Polska należała do czołówki najlepszych hodowców koni. Dzisiaj wiele stadnin już nie istnieje i tylko nieliczni wystawiają swoje konie w zawodach. Ochaby znane są w naszym regionie właśnie ze stadniny i zawodów jeździeckich. Wyniki sportowe ochabskich koni zwracają uwagę na fakt, że w naszym kraju także rodzą się dobre konie sportowe. To z pewnością  najlepsza forma promocji polskiej hodowli i wzór do naśladowania.
Kooperacja firm New Nordic Horses, MJT Stajnia Marcelewo oraz Stadniny Koni w Ochabach stała się faktem! Stanówka urodzonym w 2008 roku ogierem MJT Nevados S, to mistrz Świata młodych koni z Lanaken w Belgii w 2015 r. i zeszłoroczny mistrz Europy w Rotterdamie. Od kilku lat MJT Nevados S jest dosiadany przez jednego z najlepszych belgijskich zawodników, Gregory Wathelet’a. Para wystartuje reprezentując Belgię na przeniesionych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. To ogier posiadający licencję BWP Elite Stallion. Nasienie Nevadosa S jest dostępne w SK Ochaby.

Będąca już w prywatnych rękach Stadnina Koni w Ochabach ma na swoim koncie wiele zwycięstw w zawodach. Na uwagę na pewno zasługuje klacz Victory, mistrzyni i rekordzistka Polski.

fot. Ł. Kowalski

Mistrzyni Polski w 2017 oraz 2018 r., klacz VICTORY (Rock And Roll han. / Whiskey Girl han. Worldly han.), której hodowcą jest Andrzej Sałacki, to najlepszy 6-letni, ujeżdżeniowy koń polskiej hodowli, a 9,24 to najlepszy wynik w historii MPMK-A 6-letnich koni! Obecnie klacz Victory dosiada Lena Czakańska, zawodniczka LKJ Ochaby, finalistka MP oraz Mistrzyni Śląska Seniorów oraz Opolszczyzny Seniorów. Hodowla stadniny w Ochabach buduje się wokół ras SP i KWPN.

- reklama -

Polski koń szlachetny półkrwi to koń sportowy, który ma sprostać wymaganiom wyczynu w różnych dyscyplinach jeździeckich. Koń wykazuje się przydatnością do ujeżdżenia, skoków przez przeszkody WKKW oraz sportu zaprzęgowego. Rodowód konia powinien determinować dyscyplinę, w której startuje oraz kierunek selekcji. Nadrzędnym celem jest hodowla zdrowych, wyczynowych koni sportowych, przydatnych do różnych dyscyplin jeździectwa, zdolnych do rywalizacji na poziomie międzynarodowym, poprzez prowadzenie konsekwentnej pracy hodowlanej oraz treningowej.