Dwa światy, zabytkowa kamienica i nowoczesny apartamentowiec

0
1199
- reklama -

Zakup mieszkania to decyzja, którą trzeba gruntownie przemyśleć. Zastanowić się, do którego świata należymy, czy szukamy historycznych klimatów, czy wygody i nowoczesności. Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretną lokalizację, cały proces zawęża się do przeglądania konkretnej grupy interesujących nas ofert. Trudniej, jeśli mamy dylemat: gdzie, w jakim budownictwie i właściwie dlaczego?

Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie mieszkania w nowym budownictwie i piękny, nowoczesny budynek z wielkim tarasem, nie zrobi na nich najmniejszego wrażenia. Uważają, że apartamentowce pozbawione są duszy, klimatu i przestrzeni. Za to kamienice posiadają wieloletnią historię, której czują się wręcz spadkobiercami. Przyciąga ich tutaj wszystko: wysokie sufity, duże pomieszczenia, podwójne drzwi, ogromne okna, skrzypiący drewniany parkiet, a nawet półmrok. 

Po drugiej stronie są ci, którzy nade wszystko cenią sobie funkcjonalność mieszkania i wygodę. Wszystkie plusy mieszkania w kamienicy obrócą w minusy. Nieważne, że kamienica jest w samym centrum miasta – liczy się to, że jest bardzo nieekonomiczna w użytkowaniu, instalacja to dzieło przestarzałej technologii, a całość jest po prostu przytłaczająca. 

I jednych i drugich trudno przekonać do zmiany poglądów, jednak dla rozważających gdzie i dlaczego podpowiadamy.

- reklama -

Jedną z bardzo istotnych kwestii, którą bierze się pod uwagę przy zakupie mieszkania, jest oczywiście jego lokalizacja. Plusem kamienic jest ich ulokowanie w centralnych, często zabytkowych dzielnicach miasta. Bliskość centrum może być dla wielu zaletą. Jednakże budynki apartamentowe w Cieszynie zlokalizowane są w stosunkowo niewielkich odległościach od centrum. Z niektórych do serca miasta można dojść szybko nawet pieszo. 

Stan mieszkania, zwłaszcza na rynku wtórnym, to jedna sprawa. Kolejną ważną kwestią, o której często się zapomina przy zakupie mieszkania w kamienicy, jest stan techniczny całego budynku. Decydując się na mieszkanie w kamienicy, trzeba szczególnie na to zwrócić uwagę. Zdarza się, że wygląd kamienicy, w tym także klatki schodowej, nie jest zbyt estetyczny i często wymaga generalnego remontu. Trzeba też koniecznie sprawdzić szczelność okien, stan techniczny instalacji gazowych, elektrycznych i wodnych.

Szukając mieszkania w nowych budynkach apartamentowych, mamy pewność, że stan budynku jest bardzo dobry. Ponadto budynki te zazwyczaj oferują całodobową ochronę oraz parkingi podziemne. O czym w przypadku kamienic można tylko pomarzyć. W centrum miasta znalezienie nawet miejsca parkingowego często graniczy z cudem. Zdarza się, że trzeba parkować daleko, a do mieszkania urządzać sobie spacer niezależnie od pogody.

Zakup mieszkania w apartamentowcu wiąże się z kosztami jego wykończenia. Jednak mieszkania na rynku wtórnym mają różny standard. Często przed wprowadzeniem i tak czeka nas kapitalny remont. Pamiętajmy, że instalacji w całym budynku nie wymienimy. 

Dla niektórych istotnym argumentem jest też możliwość korzystania z windy, zwłaszcza jeśli mieszkamy na czwartym piętrze. Ten luksus zapewnia tylko nowoczesne budownictwo. 

Ważną kwestią, o ile nie najważniejszą jest też odpowiedź na pytanie, które z nich generuje więcej kosztów? 

Okazuje się, że kamieniczne koszty eksploatacyjne potrafią zaskoczyć. Przede wszystkim duże rachunki może generować ogrzewanie – szczególnie to gazowe i na energię elektryczną. Mieszkanie w kamienicy po prostu trudniej jest ogrzać – chociażby przez wzgląd na grube mury i słabą izolację termiczną całego budynku. Dlatego nawet miejskie ogrzewanie może być tutaj zdecydowanie bardziej kosztowne niż w przypadku apartamentowców. Jeśli chodzi o ogrzewanie nowych apartamentów wybudowanych przy użyciu dobrych materiałów eksploatacyjnych łatwiej jest utrzymać
w nich ciepło, przez co koszt ogrzewania miejskiego raczej nie jest wysoki.

I w jednym i w drugim przypadku trzeba liczyć się z kosztem czynszu administracyjnego, jednak w jego skład zazwyczaj wchodzą zaliczki na niektóre media. Z tych pieniędzy pokrywane są również koszty remontów czy naprawy w budynku, ale w przypadku nowego budynku koszt czynszu powinien być zdecydowanie niższy ze względu na minimalne nakłady remontowe. 

I na koniec może nie najważniejsza sprawa, ale na pewno istotna dla spragnionych słońca – nasłonecznienie pomieszczeń. Apartamenty mają tu znaczną przewagę, zwłaszcza te budowane na cieszyńskich wzgórzach. Niektóre mają do zaoferowania nawet widok na Beskidy. 

Zapraszamy do TESSIN PARK

Biuro sprzedaży

Biuro Nieruchomości RMS Estate

ul. Stawowa 42, 43-400 Cieszyn

budynek  Betex, piętro 2

+48 603 850 134

biuro@rmsestate.pl, www.tessin-park.pl