Dziewięćdziesiąt mieć lat to nie grzech… Jubileusz Stanisława Janickiego

0
114
- reklama -

W listopadzie w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej odbył się benefis z okazji 90 rocznicy urodzin Stanisława Janickiego, autora cyklicznej audycji telewizyjnej „W Starym Kinie”, jednej z najpopularniejszych i najdłużej, bo przez 32 lata, nadawanych przez TVP.

We wrześniu 2023 roku Stanisław Janicki – pisarz, dziennikarz, publicysta, tłumacz, scenarzysta, reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, reżyser teatralny, krytyk filmowy i historyk kina, został także laureatem nagrody przyznawanej przez władze Czechowic-Dziedzic – „Promotio Urbis”. Przez wiele lat współpracował z czechowickim DKF-m „Puls”, a w czechowickiej Miejskiej Bibliotece Publicznej i Miejskim Domu Kultury wielokrotnie spotykał się z mieszkańcami swego rodzinnego miasta, na wieczorach autorskich i prezentacjach swoich filmów.
     Stanisław Janicki urodził się 11 listopada 1933 roku w Czechowicach-Dziedzicach w stojącym do dziś domu przy ulicy Łukasiewicza, w bliskim sąsiedztwie rafinerii Vacuum Oil Company, w której pracowała jego mama. Ojciec pracował w firmie Standard Oil Company, która także należała do amerykańskiego potentata naftowego Johna D. Rockefellera. Ze swego dziecięcego pokoju, który znajdował się na drugim piętrze kamienicy, widział rafineryjne instalacje. Przed II wojną światową, ze względu na pracę ojca w polskim oddziale amerykańskiego koncernu Standard Oil Co., Janiccy przeprowadzili się do Warszawy. Mama Stanisława zmarła jeszcze przed II wojną światową.
     Wojenna tułaczka jesienią 1939 roku, zaprowadziła Stanisława i jego brata (pod opieką ciotki) na Kresy, aż do Lwowa. Powrócili na Śląsk, korzystając z tego, że tereny z których pochodzili zostały włączone do Rzeszy. Okupację spędził w Kozach, Skoczowie i  Bielsku. Maturę zdał w Bielsku.
     Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja filmowa), w 1955 roku. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskał na poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza w 1998. Wcześniej, w latach 1959–1970, pracował jako redaktor miesięcznika „Film”, w latach 1970–1974 miesięcznika „Kino”. Dzięki zdobytym wówczas kontaktom był często zapraszany do jury festiwali filmowych. Był autorem cyklicznego programu w Telewizji Polskiej, zatytułowanego „W starym kinie”. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji – od 1967 do 1999.
     W latach 1972–1976 związany był z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, potem przez 6 lat był pracownikiem Wytwórni Filmowej Poltel, a od 1983 wykładowcą Wydziału RiTV w Katowicach. Był współpracownikiem instytucji Kino Polska, gdzie prowadził program „Seans w Iluzjonie”, w którym tworzył obszerne wprowadzenia do filmów z lat 20., 30. i 40. XX wieku emitowanych na antenie stacji.
     Od 1996 roku kierował Szkołą Mediów w Bielskiej Wyższej Szkole Biznesu i Informatyki. Mieszka w Bielsku-Białej, gdzie w miejscowym muzeum – Zamek Sułkowskich – prowadził w latach 2004–2019 cykl spotkań pod nazwą „Stare Kino w Starym Zamku”. Jest autorem audycji „Odeon Stanisława Janickiego”, wciąż nadawanych w radiu RMF Classic. 
     Zajmuje się również problematyką Braci Polskich.  Od 22 maja 2011 jest prezesem honorowym Stowarzyszenia Szlak Braci Polskich. 
Przyczynił się w dużej mierze do rozwikłania tragicznych wojennych i gułagowych losów Eugeniusza Bodo. Był przy odsłonięciu pamiątkowej tablicy jemu poświęconej w Kotłasie (Rosja).
Stanisław Janicki przekazał część swoich zbiorów do czechowickiej Izby Regionalnej. Będą eksponowane w nowym muzeum, które powstanie na dworcu kolejowym w Czechowicach-Dziedzicach.
 
Ad Multos Annos Stanisławie.
 
 
- reklama -