Cukiernia „Olanda” – u Szostka

0
2474
- reklama -

W bielskim cechu rzemiosł spożywczych najstarszą z zarejestrowanych cukierni jest strumieńska „U Szostka”, chociaż młodsi znają ją jako „Olanda”. W ubiegłym roku cukiernia obchodziła 70te urodziny. 

Powstała po wojnie, kiedy w 1947 roku z Cieszyna do Strumienia przeprowadzili się jej założyciele – Józef Szostek wraz z żoną Amalią, licząc na rozwój firmy w mieście targowym. Pan Józef – cukiernik z zamiłowania – pierwszy piec do wypieków zbudował własnoręcznie. Zarządzał firmą przez 30 lat. W roku 1979 przekazał ją najmłodszemu synowi – mistrzowi cukierniczemu – Zbigniewowi, który wraz z żoną Moniką prowadzi ją do dziś.

Zmiana nazwy Cukierni, pojawiła się z miłości spadkobierców do córek OLi, ANi i DAnusi. Jednak starsi klienci ciągle przychodzą do Szostka. Chociaż wiele na przestrzeni lat uległo zmianie, w Olandzie nadal można skosztować tradycyjnych wypieków, produkowanych według pieczołowicie przechowywanych receptur pana Józefa. Chlubą Cukierni są lody waniliowe i truskawkowe, które zdaniem klientów smakują, jak za dawnych lat. 

Wieloletnie doświadczenie pozwoliło spadkobiercom na wypracowanie własnych unikalnych receptur, które łączą tradycyjne wypieki z nowoczesnością ich wytwarzania. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów lodziarnio-ciastkarnia stale poszerza swój asortyment, wprowadzając nowe smaki, wzory oraz pomysły. W ofercie posiada około 30 smaków lodów, od tradycyjnych waniliowych i truskawkowych, po coroczne nowości smakowe (np. whisky, cookies, szarlotka z jabłkami). Lody dostępne są w postaci porcjowanych gałek, firmowych deserów lodowych z bitą śmietaną i owocami oraz wielosmakowych bloków lodowych. Niezwykle atrakcyjną propozycją są wykwintne torty lodowe cieszące się niesłabnącym powodzeniem. 

- reklama -

Od kilku lat wielkim uznaniem cieszą się rogale z białym makiem, których receptura ciągle jest udoskonalana. W opinii wielu klientów są po prostu wyśmienite.

Dziś w miejscu dawnego, małego sklepiku znajdziemy uroczą kawiarnię, gdzie można skosztować strumieńskich specjałów, przygotowywanych w oparciu o tradycyjne receptury z wykorzystaniem najlepszych surowców, wzbogaconych doświadczeniem.

Cukiernia, jej oryginalne receptury i niezwykłe smaki to życie, w które od początku włożono serce.