Gmina Hażlach wojewódzkim liderem

0
1111
fot.arch.gminy
- reklama -

W Hażlachu rozpoczną się długo wyczekiwane przez mieszkańców remonty dróg lokalnych. Wszystko dzięki pozyskaniu niemałych środków zewnętrznych na inwestycje. – W mojej ocenie byliśmy wiodącą gminą w województwie odnośnie kwoty pozyskanych środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – mówi z dumą wójt Grzegorz Sikorski. 

Mamy dobrą informację dla użytkowników lokalnych dróg w gminie Hażlach. Po staraniach samorządu tej gminy udało się zdobyć zewnętrzne środki finansowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na remont całego szeregu dróg lokalnych. – Przebudowie poddane zostaną drogi gminne: ulica Rudowska w Hażlachu i Zamarskach, ulice Sadowa w Hażlachu i Pilotów w Kończycach Wielkich, ulica Spacerowa w Kończycach Wielkich i ulica Sadowa w Zamarskach – wymienia Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach.

Łączny koszt powyższych remontów dróg w Hażlachu to ok. 4 mln 704 tys. złotych, z czego ponad 2 mln 993 tys. złotych pokryją środki unijne. Na liście operacji, które dostaną dofinansowanie z tego Programu, znalazło się 95 inwestycji w całym województwie śląskim. Gminie Hażlach udało się zdobyć środki finansowe na największą liczbę zadań. – Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w mojej ocenie byliśmy wiodącą gminą w województwie odnośnie kwoty pozyskanych środków – mówi w rozmowie z naszą redakcją Grzegorz Sikorski. Jak wyjaśnia wójt, w planach samorządu było jeszcze pozyskanie pieniędzy na remont ulicy Jasnej z Pogwizdowa, ta jednak będzie musiała poczekać z remontem, bo znalazła się już pod kreską zadań przeznaczonych do dofinansowania.

Remonty ulic: Sadowej w Hażlachu, Spacerowej w Kończycach oraz Sadowej w Zamarskach mają wystartować w maju 2017 roku i według planów będą skończone do końca 2017 roku. Remont ulicy Pilotów w Kończycach ma zacząć się w maju 2018 roku i zakończyć się do końca 2018 roku. Natomiast ulica Rudowska w Zamarskach i Hażlachu zacznie być remontowana już w listopadzie br., a z uwagi na duży zakres prac oraz konieczność dokonania podziałów geodezyjnych inwestycja będzie dwuetapowa. Ulica Rudowska ostatecznie ma być w całości wykonana na wiosnę 2019 roku.

- reklama -

To nie koniec inwestycji drogowych w Hażlachu. – Odnośnie Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej (dawne Schetynówki) gmina Hażlach jako jedyna gmina z powiatu cieszyńskiego pozyskała środki na przebudowę drogi, ulica Zamkowa w Kończycach Wielkich – informuje Sikorski. Pełny koszt tego zadania wyniósł ponad 197 tys. złotych, zaś dofinansowanie to blisko 99 tys. złotych. Inwestycja przy ul. Zamkowej została już zrealizowana.

Gminy w ciągu roku mogą przybudować 1 drogę ze środków Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, a powiaty ziemskie 2 drogi. Starostwo Powiatowe w Cieszynie również przeprowadza inwestycje z tego Programu, przebudowując drogi powiatowe, ulice Frysztacką oraz ulice Pikiety w Cieszynie.