Granatowe Góry, jedyny taki festiwal w Polsce

0
756
- reklama -

Jerzy Pilch był mistrzem słowa, czyli czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją Festiwalu Słowa Granatowe Góry jest zachować to, co najlepsze w twórczości Pilcha. I nadal na nowo zadawać pytania, na które szukał odpowiedzi.

Wisła była bardzo ważnym miejscem nie tylko w biografii, ale i w twórczości Jerzego Pilcha. Dlatego pojawił się pomysł, by właśnie tutaj stworzyć Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Pod koniec maja Wisła stała się miastem pełnym literatury. Pojawiło się w niej ponad sześćdziesięciu pisarzy i pisarek, dzięki czemu ma szansę trafić na mapę największych festiwali literackich w Polsce.
Przez trzy dni Wisła żyła festiwalowymi wydarzeniami, które przyciągały do miasta fanów literatury z całej Polski. Na festiwal zaproszonych zostało kilkudziesięciu autorów, w tym prozaicy (jak choćby Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meler), krytycy literaccy (np. Michał Rusinek, Justyna Sobolewska), czy reportażyści (Wojciech Jagielski, Olga Gitkiewicz). Wszyscy występowali na scenie głównej na Placu Hoffa, w amfiteatrze bądź w wiślańskiej bibliotece. Nie zabrakło też autorów dziecięcych – Grzegorz Kasdepke przyciągnął na swoje spotkania prawdziwe tłumy, zresztą nie tylko dzieci. W hallu biblioteki znalazła się świetna wystawa portretów Jerzego Pilcha autorstwa Jacka Poremby pt. „Stary Byk z rozłożonymi skrzydłami”, która powstała dzięki wsparciu Hotelu Aries, a swoje miejsce w Domu Zdrojowym znalazł też m.in. Tygodnik Powszechny.
Już dzisiaj chcielibyśmy zaprosić wszystkich na kolejną edycję Granatowych Gór do Wisły. Rozpocznie się ona 27 maja 2022 roku i potrwa do 29 maja, czyli do dnia drugiej rocznicy śmierci Jerzego Pilcha.

::Wisła, Miejscowość turystyczna, Perła Beskidów (wisla.pl)

 

- reklama -