Karol Kóska – arcymistrz snycerstwa

0
2065
fot. arch. autora
- reklama -

Podczas jednnego z wyjazdów organizowanego przez czechowicki MDK, pan Karol Kóska zawędrował do dworku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Bacznie się przyglądał jednemu z mebli znajdujących się w muzeum, a mianowicie pięknie zdobionemu, drewnianemu łóżu autora „Trylogii”. Postał nad nim, poprzyglądał się, obfotografował i … po paru miesiącach zaprezentował idealną kopię z oblęgorskiego muzeum w czechowickiej galerii.

Mistrz, Arcymistrz dłuta, Karol Kóska urodził się w lipcu 1946 w Kaniowie, w rodzinie rzemieślniczo-rolniczej. Jego ojciec prowadził zakład stolarski. W warsztacie ojca, po skończeniu szkoły podstawowej, Karol uczył się fachu stolarskiego. Uzyskał uprawnienia o specjalności – stolarz budowlany (posiada również uprawnienia spawacza i operatora spychacza). Po śmierci ojca przejął jego warsztat, w którym pracuje do dnia dzisiejszego. W swoim stolarskim zakładzie wykształcił wielu adeptów stolarstwa i snycerstwa. „Wyprodukował” na swoje potrzeby narzędzia stolarskie, które są unikalne na skalę światową. Prezentuje je na swoich wystawach wraz ze swoimi dziełami sztuki snycerskiej i stolarskiej.

W 1966 roku zaczyna się interesować rzeźbą. Jego mentorem stał się Franciszek Machaniec. W latach osiemdziesiątych XX wieku tworzy ozdobne ramy z drewna. Ramy z kwiatami, herbami, symbolami, narzędziami, etc., zaskakują prostotą ale i bogactwem, naturalizmem i fantazją. Jego prace zaskakują, ale i cieszą oko każdego kto przy nich przystanie.

Zanim rozpocznie swoje prace przeszukuje biblioteki i inernet szukając jak najwięcej informacji i zdjęć z detalami. Bierze udział wykładach z zakresu historii sztuki, historii, filozofii oraz etnografii organizowanych w czechowickiej „Piwnicy Muz”, prowadzonych m.in. przez prof. Krasny z Krakowa, dr Kątną z Katowic, małżeństwo Foltyn (archeologia), dr Agnieszkę Dumin (etnografia) czy Jacka Cwetlera, kustosza czechowickiego muzeum. Zwiedza muzea, zamki, pałace, jeździ na wystawy, zawsze ze swym nieodłącznym aparatem cyfrowym.

- reklama -

Od kilku lat Karol Kóska w swoje ramy „wkłada” portrety znanych ludzi z Polski i ze świata. Powstały już serie znanych literatów polskich (Konopnicka, Prus, Żeromski, Reymont, Sienkiewicz, J. Conrad-Korzeniowski, Wyspiański, etc.), poetów (Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, polskich noblistów w dziedzinie literatury, uczonych, sportowców, piosenkarzy (np. Wioletta Villas) czy sławnych bielszczan (Maria Koterbska, Marian Kasprzyk, etc.). Obecnie pracuje nad portretami w ramach, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk.
Każda z ram jest jedyną na świecie, niepowtarzalną, zaklętą w drewnie ikonografią, opracowaną przez pana Karola, poświęconą sportretowanej osobie. Kopernik z astronomicznymi instrumentami, Leonardo da Vinci z pędzlami, narzędziami i przyrządami kreślarskimi, czy Czesław Miłosz z piórami do pisania. Każda rama ma bogatą ornamentykę i symbolikę, większość prac jest pomalowana. Wykonuje także pięnie zdobione oprawy do zegarów, luster, a nawet telewizorów. Swoje prace prezentował m.in. na wystawach
w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, w galerii Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, w muzeum w Goczałkowicach Zdroju, podczas VII Dożynek Gminnych w Kaniowie i podczas III i IV Nocy Muzeów w Czechowicach-Dziedzicach organizowanych przez miejscową Izbę Regionalną, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic i Miejską Bibliotekę Publiczną.

W tym roku Karol Kóska otrzymał nagrodę Starosty Bielskiego za działalność artystyczną.
Jest członkiem OSP Bestwinka i pszczelarzem dyplomowanym po kursie pszczelarstwa w Pulawach.