Mural z cieszyńskimi tramwajami – gotowy

0
663
- reklama -

Najnowszy mural w Cieszynie już skończony! Dzięki zaangażowaniu Fundacji Aktywności Społecznej Cieszynianka na elewacji bloku przy ul. Brożka 19 w Cieszynie powstała wielka grafika przestawiająca przejazd cieszyńskiego tramwaju ul. Głęboką w Cieszynie.

Nowy, cieszyński mural powstał dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez Fundację Aktywności Społecznej Cieszynianka działającą przy Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka. Projekt „Ścianą w SMOG” zyskał uznanie jury programu „Moja Mała Ojczyzna” finansowanego przez Fundację BGK. Z całej Polski zgłoszono ponad 450 wniosków, z których 30 otrzymało dotację. Dzięki tej dotacji powstał mural antysmogowy, a więc wykonany farbą fotokatalityczną, a więc produkowaną na bazie naturalnych składników, która dzięki zawartości dwutlenku tytanu daje efekt neutralizacji zanieczyszczeń. Mural został wykonany w niecałe 5 dni przez firmę Wallart.

Mural powstał na ścianie szczytowej bloku na osiedlu Podgórze II w Cieszynie, przy ul. Ludwika Brożka 19. Tematem muralu były cieszyńskie tramwaje. O tym, że to one pojawiły się na elewacji mieszkalnego bloku zdecydowali sami mieszkańcy, w plebiscycie, w którym oprócz tramwajów do wyboru były także dwa inne tematy. Pierwszy odnosił się do postaci Gwido Langera – pochodzącego z Cieszyna kierownika Biura Szyfrów zajmującego się kryptografią, drugi do postaci Gustawa Morcinka – urodzonego w 1891 roku na Śląsku Cieszyńskim, polskiego pisarza związanego ze Śląskiem, nauczyciela, działacza publicystycznego i posła na Sejm.

Oficjalny „wernisaż” muralu odbędzie się 3 czerwca o godz. 17:00. Tego dnia inicjatorzy powstania muralu oprócz jego prezentacji zaplanowali także obdarowanie uczestników „wernisażu” drobnymi prezentami związanymi z muralem. Mimo iż oficjalna prezentacja muralu dopiero się odbędzie, to mural już teraz stał się atrakcją wśród mieszkańców Cieszyna, którzy chętnie fotografują imponujący swoją wielkością i szczegółami obraz na ścianie bloku.

- reklama -