To już festiwalowa tradycja, aby Przekładaniec Cieszyński otworzyć dużym muzycznym wydarzeniem w Teatrze im. Mickiewicza. Nie inaczej będzie również i w tym roku, a zaproszenie na festiwal organizacji pozarządowych przyjął zespół Dikanda, od ponad 20 lat grający muzykę z szeroko pojętego nurtu world music.
Zespół Dikanda na scenie muzycznej jest obecny od lat 90. i do dziś jego muzycy wciąż podkreślają, że tworzenie własnych brzmień jest procesem, który nigdy się nie kończy. To dlatego zespół nie ma formalnych początków, a wiele wiąże się z postacią wokalistki i akordeonistki Anny Witczak, która trafiła na studia do Szczecina. Tutaj poznała Piotra Rejdaka, z którym szybko połączyli siły i zdecydowali się grać różnorodne folkowe utwory. Wsparło ich szczecińskie środowisko instrumentalistów, również zafascynowanych brzmieniami sięgającymi do tradycji i dziedzictwa wielu kultur. I choć za początek Dikandy uznaje się rok 1997, to jednak formacja już wcześniej koncertowała nie tylko w rodzinnym Szczecinie, ale również poza granicami, m.in. we Francji.
Zespół od początku unikał szufladkowania, otwierając się na mnogość muzycznych wpływów. Dziś chętnie podkreślają, że tworzą „muzykę czterech stron Wschodu”, odwołując się tym samym do pierwszej płyty zespołu, która właśnie pod tym tytułem ukazała się w roku 2000. Inspirują się bardzo różnymi dźwiękowymi światami – zarówno melodiami słowiańskimi, jak i muzyką Cyganów, Żydów, Hindusów czy dźwiękami Afryki. W dodatku wokalistka – a od początku jest nią Anna Witczak – śpiewa również w wymyślonym przez siebie języku, nazwanym przez muzyków językiem „dikandisz”. Jak wielokrotnie pisali krytycy i recenzenci – muzycy Dikandy „nie grają tylko na instrumentach, oni sami są instrumentami”. Ten ogromny dźwiękowy żywioł bardzo szybko zauważyła i doceniła publiczność, a warto pamiętać że formacje z nurtu world music były wśród polskich fanów przyjmowane zawsze entuzjastyczne. Dlatego już w pierwszych latach istnienia zespół miał już za sobą szereg krajowych nagród oraz udział w wielu prestiżowych festiwalach, także tych europejskich, jak Szigiet Festival na Węgrzech, Montreux Jazz Festival w Szwajcarii, Tanz&Folkfest w Niemczech czy Euromusica w Grecji.
Dikanda ma w dorobku siedem albumów studyjnych, ostatnia z nich – „Devla Devla” – ukazała się w roku 2017. Najważniejsze dla jej muzyków są jednak koncerty i żywy kontakt z publicznością. Dikanda bowiem należy do grona tych zespołów, które do perfekcji opanowały umiejętność poruszania się pomiędzy różnymi nastrojami i budowania scenicznej atmosfery. Cieszyńska publiczność będzie mogła poddać się jej już 1 września w Teatrze im. Mickiewicza o godz. 19. Bilety na wydarzenie są dostępne w Teatrze im. Mickiewicza (kasa oraz www) oraz siedzibie Fundacji Być Razem.