Kiedy wszędzie pojawiają się świąteczne dekoracje, zastanawiamy się nad tym, gdzie spędzić ten wyjątkowy bożonarodzeniowy czas… Dobrze poznać przepis na udane świętowanie, by święta nie miały tylko pięknej fasady… W tym wyjątkowym w całym roku momencie, warto być blisko z tymi, których łączy wspólny cel… Dobrze jest też śpiewać kolędy, które łączą bez względu na wyznanie, światopogląd czy pochodzenie… Wspaniale jest zrobić coś dobrego dla innych – chorych, słabszych, będących w gorszym położeniu. To sposób na udane świętowanie! A to wszystko jest możliwe podczas 12. Pogorskiego Kolędowania, które odbędzie się 29 grudnia o godz. 17.00.
Kiedy po raz pierwszy pojawiła się myśl o zorganizowaniu kolędowego koncertu przyświecała mu idea miłego spędzenia czasu wśród przyjaciół. Mały być kolędy, potem dobry czas spędzony wspólnie… – Na początku stworzyliśmy nawet zespół, który kolędował. Dzieci miały wtedy artystyczny zapał, bardzo przeżywały ten występ. To miał być jeden koncert, który jak się potem okazało od razu odbył się w kościele, dzięki otwartości proboszcza ks. Ignacego Czadera. Dziś to już zupełnie inny wymiar. Tym bardziej serce rośnie, że kolędnicza rodzina tak bardzo się rozrosła, a przy bożonarodzeniowym żłóbku gościliśmy już tak wielu artystów. Cieszymy się, że to także okazja by szerzyć dobro, by dzielić się z innymi nie tylko Dobrą Nowiną – mówi Dariusz Kupka, pomysłodawca i główny organizator koncertu.
W jedenastu edycjach Pogorskiego Kolędowania wystąpili m.in.: Stachura, Mirecki Trio, Mała Jetelinka, Grojcowianie, Kapela Stela, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, Retrospekcja, Antonina Kraszewska, Chór Albatesso, Wesoła Nowina, Zespół Dzwonków, Gabi Gąsior i Holy Noiz, Halina Frąckowiak, Olga Szomańska, Maciej Miecznikowski, Magda Steczkowska, Golden String Quartet, Paulina Grochowska, Kuba Jurzyk czy Viola Brzezińska. – „Pogorskie Kolędowanie” stało się wydarzeniem kulturalno-religijnym wyczekiwanym przez wielu. Zwyczajowo koncert związany jest ze zbiórką charytatywną. Tym razem zebrane środki chcemy przeznaczyć na doposażenie działającej przy pogorskiej parafii wypożyczani sprzętu rehabilitacyjnego dla chorych będących po leczeniu szpitalnym i przebywających w domach. Wypożyczalnia służy nie tylko mieszkańcom Pogórza, ale również potrzebującym z innych miejscowości – przyznaje ks. Ignacy Czader, proboszcz Parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Pogórzu.
Tegoroczną gwiazdą Pogorskiego Kolędowania będzie Arka Noego, zespół który powstał jeszcze w latach 90., dziś znany z wielu przebojów, m.in. „Tato (Nie boję się, gdy ciemno jest)” czy „Święty, święty uśmiechnięty”. Uczestnicy koncertu będą mogli usłyszeć zarówno te przeboje, jak i kolędniczy program zespołu. I w tym roku będzie możliwość skorzystania z transmisji koncertu on-line.
Z roku na rok przybywa tych, którzy w ten sposób chcą wypełnić wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia. – Serce rośnie, kiedy co roku pojawiają się nowe twarze w kolędniczej rodzinie. Wszystkich serdecznie do nas zapraszamy. Cieszymy się, że tyle firm i instytucji chętnie pomaga nam w organizacji tego dzieła, a kolędowanie jest dziełem które scala społeczność. Cieszymy się z obecności polityków, samorządowców, mieszkańców Pogórza i coraz częściej obecnych gości z całego regionu – to dodaje skrzydeł i wspiera organizację kolejnych edycji – dodaje Michał Augul, współorganizator koncertu.
12. Pogorskie Kolędowanie odbędzie się 29 grudnia o godz. 17.00 w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Pogórzu. Wstęp wolny. Podczas koncertu zostanie zebrana ofiara na rzecz zakupu sprzętu do rehabilitacji do wypożyczalni działającej przy parafii. Jednak już dziś można także wspierać osiągnięcie celu kolędowania za pośrednictwem serwisu Zrzutka.pl, gdzie trwa również zbiórka pod adresem zrzutka.pl/z/pogorskiekoledowanie2023