Monodram o Wandzie Rutkiewicz w Teatrze Polskim

0
1099
fot. Joanna Gałuszka
- reklama -

Wanda Rutkiewicz, legenda światowego himalaizmu, zdobywczyni ośmiu z czternastu ośmiotysięczników, pierwsza Europejka na Mount Evereście wraca na moment z góry, aby wytłumaczyć się ze swojego szaleńczego zapału, niezwykłego uporu i samotności towarzyszącej jej nie tylko w trakcie podejścia na szczyt. Tekst Wiesławy Sujkowskiej to opowieść o trudach wspinaczki i o trudnościach w zorganizowaniu wypraw, o niełatwej przeszłości i zmaganiu się z codziennymi ograniczeniami własnego ciała, o partnerach i przyjaciołach, którzy nie byli w stanie dotrzymać kroku ambicji.

Zdobycie Everestu ma wymiar symboliczny: najwyższa góra i pierwsza Polka. To przede wszystkim zwycięstwo nad sobą, wejście na równych prawach do świata mężczyzn, pokonanie ich, ale też uświadomienie sobie, że to nie jest świat dla niej, że musi wypracować własne zasady. Ten spektakl to kobieca ekspedycja, a liderką jest Anita Jancia-Prokopowicz, Wanda. To doskonały wybór, jej uroda jest bowiem spokojna i dyskretna, to jedna z tych aktorek, które z pozoru niepozorne, mogą w jednej chwili się przeistoczyć, być, kim tylko chcą. Nie przypomina Wandy ale to dobrze, może to po prostu kobieta, która opowiada o sobie, ale i o wielu innych kobietach. Aktorka mierzy się z bardzo trudną rolą ale i na scenie zdana sama na siebie musi znaleźć tą chemię z widzem. „Wanda” to sztuka uniwersalna, nie tylko dla ludzi gór i tych, którzy Wandę Rutkiewicz znali. Mówi o wolności, o jej granicach, o trudnych wyborach, o pokonywaniu siebie. O wielu sprawach, które mogą wydać się z pozoru banalne, lecz opowiedziane na scenie banalne nie są.

Monodram wyreżyserowała Maria Sadowska – producentka, piosenkarka, a ostatnio reżyserka głośnego i świetnie przyjętego filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” oraz Joanna Grabowiecka – reżyserka, absolwentka Arts du spectacle na Université Paris VIII i teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Na spektakl „Wanda” zapraszamy do Teatru Polskiego w Bielsku Białej.