Ochaby rozciągające się po obu stronach Wisły początkowo należały do książąt cieszyńskich, jednak pod koniec XIV wieku przeszły w ręce szlacheckie. Z kolei ostatni szlachecki właściciel wsi sprzedał majątek księciu Albertowi Sasko-Cieszyńskiemu, synowi króla polskiego Augusta III i Marii Józefy Habsburżanki. Ochaby stały się częścią Komory Cieszyńskiej.
Komora wprowadziła we wsi racjonalną gospodarkę rolną i hodowlaną i w XIX wieku w folwarku „Dwór na Błoniach” w dzielnicy Spalenisko i sąsiednim Drogomyślu rozpoczęto hodowlę koni pociągowych i rasowych ogierów rozrodczych dla podtrzymania miejscowego stada.
Gdy po 1918 roku przeprowadzono parcelację majątku Komory Cieszyńskiej, część folwarku w Drogomyślu przekazano polskiemu wojsku w celu założenia Państwowego Stada Ogierów dla potrzeb kawalerii. W folwarku w Ochabach hodowano źrebięta i konie pociągowe.
Pierwszym dyrektorem stadniny został kapitan Kajetan Kajetanowicz, który zamieszkał w Ochabach w dworku na „Spalenisku”. Od tego czasu skromny, piętrowy budynek z gankiem, stojący w otoczeniu XIX wiecznych stajni, wybiegów i padoków stał się centrum ochabskiej stadniny.
Po zakończeniu II wojny światowej Ochaby weszły w skład Państwowego Stada Ogierów w Drogomyślu. Była to jedyna stadnina w Polsce zajmująca się hodowlą koni angloarabskich pochodzenia francuskiego. Do jej głównych sukcesów należy zaliczyć wyhodowanie klaczy „Darlet”, która w latach siedemdziesiątych XX wieku pod Janem Kowalczykiem – złotym olimpijczykiem z Moskwy – zdobyła kilkakrotnie mistrzostwa Polski w skokach.
W 2012 roku stadnina przeszła w ręce prywatnych właścicieli, którzy starają się przywrócić jej dawną świetność. Poza hodowlą koni prowadzą produkcję karpia oraz uprawę marchewki i ziemniaków na przemysłową skalę.
Zabytkowe obiekty stadniny sukcesywnie poddawane są rewitalizacji. Równocześnie powstają nowe – nowoczesna hala oraz hipodrom z kwarcowymi podłożami wykonana w systemie „Ebbe Und Flut”, sportowa stajnia z innowatorskim zapleczem dla jeźdźców i koni. W stadninie funkcjonuje również pensjonat dla koni z 90 boksami.
Ze stadniną związany jest działający od ponad 60 lat Ludowy Klub Jeździecki Ochaby. Ogiery ochabskiej hodowli brały udział w Mistrzostwach Świata Młodych Koni oraz znalazły się w ekipie olimpijskiej w Atenach w 2004 roku.
W 2018 roku Ochaby jako partner LKJ
Lewanda Zakrzów dołączyły do grupy organizującej
CONCOURS DE DRESSAGE INTERNATIONAL (CDI).
Pierwsze międzynarodowe zawody w ujeżdżeniu odbędą się w ochabskiej stadninie w dniach 5 – 7 lipca.