POKOLENIOWE PSZCZELARZENIE

1
337

Święty Otton tak pisał o Polanach „…nie dbali o wino, mając w piwie i miodzie wyborne napoje (…)”. Od dawien dawna na terenie dzisiejszej Polski wybierano pszczołom miód. Najpierw „podbierano” go dzikim pszczołom, potem rozwinęło się bartnictwo, czyli hodowla pszczół w barciach (wydrążonych w drzewie dziuplach), aż wreszcie nastało pasiecznictwo.

Udokumentowane początki pszczelarstwa na Śląsku Cieszyńskim sięgają 1872 roku – wówczas w Cieszynie powołano Sekcję Ogrodniczo-Pszczelarską. Dziś Śląsk Cieszyński może poszczycić się dwoma produktami wpisanymi na listę produktów tradycyjnych w kategorii „Miody”: miodem rzepakowym Ziemi Cieszyńskiej oraz miodem lipowo-spadziowym Ziemi Cieszyńskiej.

Miodowe tradycje w regionie kontynuuje i rozwija rodzinna pasieka Cieszyńska Barć, prowadzona przez Romana Mazura, miłośnika pszczół i obcowania z naturą. Śląsk Cieszyński to – jak mówi – jego miejsce na ziemi, tu są korzenie rodziny Mazurów, tu żyją przyjaciele. Szacunek do miejsca, tradycji i przyrody – wpojony mu przez ojca – teraz on sam przenosi na syna. Tak pasja przeradza się w międzypokoleniowe pszczelarzenie. Przy pozyskiwaniu miodu pracują wspólnie – dziadek, ojciec i syn. Gospodarują łagodnymi pszczołami, dzięki czemu nawet siedmiolatek może pomagać w pasiece.
Cieszyńska Barć to pasieka wędrowna, czyli pszczoły przewożone są wszędzie tam, gdzie kwitną miododajne kwiaty lipy, akacji, rzepaku czy nawłoci. Przenośne ule stoją też w okolicznych lasach i u podnóża Beskidów, dzięki czemu udaje się pozyskać miód spadziowy, nie bez przyczyny nazywany „królewskim”.

Naturalne miody Cieszyńska Barć można zakupić w Informacji Turystycznej na Zamku
w Cieszynie oraz w pasiece w Drogomyślu na ul. Jaworowej 11, tel. 883 285 452, facebook.com/cieszynskabarc

- reklama -
- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda że Pan roman nie wspomniał, że pasiekę założył jego brat Paweł. Szkoda że nie wspomniał, że to jego młodszy brat Paweł nauczył go wszystkiego. Szkoda też że nie wspomniał o tym, że kiedy pasieka zaczęła działać wyrzuciła z niej własnego brata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here