Zielone farmy fotowoltaiczne

0
1148
- reklama -

Świat zmienia się na naszych oczach tak bardzo, że nie mamy innego wyjścia niż konsekwentnie weryfikować dotychczasowe przyzwyczajenia. W przeciwnym wypadku bardzo szybko doprowadzimy do zagłady naszej planety. Dlatego też konieczne jest m.in. przejście na OZE (Odnawialne Źródła Energii). W Polsce powstaje coraz więcej pomysłów na to, jak z nich korzystać i jak je popularyzować. Jednym z nich jest farma fotowoltaiczna, zwana również farmą słoneczną.

Elektrownia słoneczna to duża inwestycja, która generuje znacznie więcej mocy niż domowe mikroinstalacje. Zwykle budowana jest na konstrukcji posadowionej na gruncie, ale pojawiają się również konstrukcje pływające na wodzie. Energia wyprodukowana w takiej farmie przekazywana jest do sieci energetycznej i dalej kierowania właśnie przez tą sieć do finalnych odbiorców.

Na należącym do grupy energetycznej Tauron terenie, dawnej Elektrowni Jaworzno I, rozpoczęła się budowa elektrowni fotowoltaicznej. Inwestycję częściowo realizuje Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „PRInż Cieszyn” Sp. z o.o. Na działce o powierzchni 7,5 ha ma stanąć ponad 12 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 MW. Powierzchnia samych tylko paneli wyniesie 24 tys. m kw., co odpowiada powierzchni trzech boisk do piłki nożnej.

W ramach programu Tauron PV – ma uruchomić na swoich terenach podobne instalacje o łącznej mocy ponad 100 MW. Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary przez lata niezagospodarowane, zyskują nowe życie.  W tym przypadku dodatkowym atutem jest wykorzystanie terenu na potrzeby proekologicznego projektu.

- reklama -

Farmę w Jaworznie buduje konsorcjum spółek Tauron Serwis i Tauron Nowe Technologie, które wygrało przetarg na realizację tego przedsięwzięcia. Inwestycja ma być gotowa na początek przyszłego roku. PRInż Cieszyn odpowiada za niwelację terenu, wykonanie instalacji odgromowych, dostawę i montaż konstrukcji pod panele oraz montaż samych paneli. Jako firma z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem dysponuje wysokiej klasy personelem gwarantującym najwyższą jakość wykonywanych usług.

Wykonujemy prace remontowo-budowlane oraz roboty górnicze, prowadzimy również sprzedaż i montaż stolarki otworowej na terenie Czech. Definiując się jako przedsiębiorstwo postępowe i patrzące w przyszłość, wkroczyliśmy w ub. roku na rynek instalacji fotowoltaicznych. Opracowane przez nas konstrukcje pod panele mają zastosowanie zarówno w mikroinstalacjach domowych jak i na dużych farmach. Jaworzno 5MW to kolejna realizowana przez nas instalacja – ale pierwsza aż o takiej mocy. Budując tak dużą farmę fotowoltaiczną mamy świadomość, że uczestniczymy w czymś niezwykle ważnym – to ekologia na wielką skalę – mówi Tomasz Gawlas, PRInż Cieszyn.

Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych
„PRInż Cieszyn” Sp. z o.o.
ul. Spółdzielcza 5, 43-400 Cieszyn
tel. 33 857-70-70,
fax 33 857-70-80
sekretariat@pri.cieszyn.pl