„Staropolski Jarmark Słowiański” w Hażlachu

0
1212
- reklama -

Najazdy walecznych Wikingów? Podboje konkwistadorów? A może kultura starożytnego Egiptu? Nie! My mamy własną, wspaniałą historię. Historię słowiańską. Plemiona, które wbrew przeciwnościom losu budowały wioski i osady. Nasi przodkowie walczyli, uprawiali ziemię, handlowali i stworzyli system wierzeń, który może być tak samo fascynujący jak grecka mitologia! Gdzie jednak poznać tę historię? W Hażlachu! W niedzielę (15.08) od 12.00 do 18.00 na placu prof. W. Wawrzyczka przed Domem Przyrodnika będzie znajdowało się słowiańskie obozowisko! Wszystko za sprawą „STAROPOLSKIEGO JARMARKU SŁOWIAŃSKIEGO”.

Co czeka na odwiedzających wczesnośredniowieczną wioskę? Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu i Wielkomorawska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Leszy” przygotowali wiele atrakcji.

Dla dzieci z pewnością atrakcją będzie poznanie dawnych środków lokomocji – w tym przypadku konia, który przewiezie na grzbiecie najmłodszych. Chociaż konie nie były w X wieku zbyt często spotykane – przeciętny mieszkaniec wioski nie mógł sobie pozwolić na podróże konne, to 15 sierpnia każdy będzie mógł poczuć się niczym bogaty słowiański wojownik i poznać cudownego wierzchowca.

Dziewanna przedstawi zioła i słowiańskie podejście do natury, z kolei słowiańska mistrzyni kuchni przygotuje poczęstunek, wprost z ogniska! Wojownik opowie o walkach (i o tym, że miecze wcale nie były tak popularne, jak nam się wydaje) oraz zaproponuje, w jaki sposób zasilić armię słowiańskich wojowników!

- reklama -

Każdy, kto będzie chciał zapamiętać tę chwilę na dłużej, będzie mógł zabrać do domu okolicznościową monetę. Z kolei na miłośników mocnych wrażeń będą czekały gotowe do użytku dyby, w które będzie można kogoś zakuć. Zdjęcie w dybach może stać się nowym instagramowym trendem, w związku z czym warto skorzystać z tej możliwości! Program imprezy na plakatach.

Staropolski Jarmark Słowiański jest organizowany w ramach projektu „Kultura w dolinie rzeki Olzy”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa
w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšinské Slezsko Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, realizowanego przez Gminę Hażlach w partnerskie
z Karviną z Republiki Czeskiej.