Świetne wyniki zawodników IKS Cieszyn

0
1307

„Chciałbym, żeby sport osób niepełnosprawnych był tak samo doceniany jak sport pełnosprawnych. Tak naprawdę, nie różnią się one od siebie” – powiedział Janusz Rokicki (cieszyński lekkoatleta, kulomiot, trzykrotny wicemistrz paraolimpijski, mistrz świata i Europy) w wywiadzie dla Tramwaju Cieszyńskiego początkiem 2019 roku. Pół roku później grupa niepełnosprawnych lekkoatletów z Januszem Rokickim na czele, trenująca w klubie założonym właśnie przez cieszyńskiego sportowca po raz kolejny udowadnia, że to życzenie kiedyś może się spełnić.
Grupa z Integracyjnego Klubu Sportowego z Cieszyna w lipcu wzięła udział w 47. Otwartych Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Polski WPA Grand Prix w Bydgoszczy. Już od pierwszego dnia Mistrzostw było wiadomo, że dla cieszyńskich sportowców będą to fenomenalne zawody.
Jako pierwszy worek z medalami otworzył Mirosław Madzia, zdobywając złoto w pchnięciu kulą (gr. F11-13). Dla zawodnika ze Skoczowa rzut dyskiem także nie stanowił problemu i wywalczył srebrny krążek. Do IKS-u należało również podium rzutu dyskiem (gr. F55) – Kamil Fałek i Joachim Krężelok zgarnęli kolejno złoty i srebrny medal. Mateusz Czudek zdobył srebro w pchnięciu kulą (F35-38). Później po raz kolejny podium rzutu dyskiem okupowane było zawodnikami IKS Cieszyn – Janusz Rokicki wywalczył złoty, a Damian Kulig brązowy medal. Ci dwaj zawodnicy nie spoczęli jednak na laurach i w pchnięciu kulą wywalczyli odpowiednio mistrzostwo oraz wicemistrzostwo Polski. Katarzyna Słomka poszła w ślady swoich klubowych kolegów i zdobyła złoto w rzucie maczugą (gr. F32), a w pchnięciu kulą uplasowała się na 10 pozycji (F32-34). W ostatnim dniu zmagań mieli co świętować oszczepnicy – Joachim Krężelok oraz Tomasz Wróbel zostali Mistrzami Polski w swoich grupach startowych (F55 i F56/57), a Damian Kulig zdobył brąz w tej konkurencji (gr. F56/57). Trochę mniej szczęścia miał Piotr Cieślik – w rzucie dyskiem, pchnięciu kulą oraz w rzucie oszczepem uplasował się kolejno na 4., 5. i 6. pozycji (gr. F32-34). O podium otarła się także Beata Świderska – Kaleta, zajmując 4. pozycję w pchnięciu kulą oraz rzucie dyskiem (gr. F32-34). Najmłodszy sportowiec IKS-u Kacper Kudyba zajął bardzo dobre drugie miejsce w rzucie dyskiem (gr. F56). W klasyfikacji medalowej IKS Cieszyn zajął 3. miejsce zgarniając w sumie 13 medali (7 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe). Wyprzedziły ich jedynie ekipy dużych miast – Start Gorzów Wielkopolski oraz WZSN Start Wrocław!
Tegoroczne Mistrzostwa Polski były wyjątkowe, nie tylko dla podopiecznych Zbigniewa Gryżbonia, Marty Rokickiej oraz Jarosława Sobczyka, ale również dla polskiej lekkoatletyki osób z niepełnosprawnościami. Stadion im. Krześkowiaka gościł 500 zawodników z 35 krajów z całego świata. Były to pierwsze w historii międzynarodowe zmagania niepełnosprawnych lekkoatletów organizowane na tak dużą skalę w Polsce oraz sprawdzian przed Mistrzostwami Europy odbywającymi się za rok w Bydgoszczy.
Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników!