Włosy na błysk, czyli Grease

0
1187
fot. Dominika Rychły
- reklama -

Jak przygotować się do widowiska musicalowego w pięć dni? Czy jest to w ogóle możliwe? Z pewnością brzmi to nierealnie, a jednak historia pokazuje, że to może się udać. Na własne oczy będzie się można o tym przekonać już 14 marca, przychodząc do Teatru A. Mickiewicza w Cieszynie na spektakl „Włosy na błysk” na podstawie musicalu „Grease” w wykonaniu zdolnej młodzieży Śląska Cieszyńskiego.

Podczas pierwszego tygodnia ferii, od poniedziałku do piątku Teatr Mickiewicza wypełniały dźwięki melodii znanych z musicalu „Grease”. Młodzi aktorzy intensywnie ćwiczyli dialogi, grę aktorską, układy taneczne i śpiew. Wszystko to pod czujnym okiem profesjonalistów ze Studia Aktorskiego Teatru Wit-Wit w Gliwicach, którzy wraz z organizatorem, czyli Teatrem Mickiewicza, zaprosili cieszyńską młodzież, najpierw na casting, a później do udziału w pięciodniowych przygotowaniach do musicalu „Włosy na błysk”. To nie lada wyzwanie, a jednak chętnych do spędzenia pracowitego pierwszego tygodnia ferii nie brakowało. Grupa 22 uczniów z cieszyńskich liceów im. Mikołaja Kopernika i Antoniego Osuchowskiego i Technikum Ekonomiczno-Gastronomicznego podjęła się tego przedsięwzięcia. Przez pięć dni uczniowie brali udział w warsztatach wokalnych, tanecznych i aktorskich. Przygotowywali się do swojej roli, przyjmując wskazówki od trenera wokalnego, choreografa i reżyserów.

– Osoby, które zgłosiły się do tego projektu mają świadomość tego, co w teatrze się dzieje i co jest ważne – mówiła Ewa Witomska ze Studia Aktorskiego Teatru Wit-Wit – Praca odbywa się w typowym trybie teatralnym, każdego dnia od godz. 10 do 15 z krótką przerwą na kawę i wytchnienie. Młodzież jest świadoma, że podjęła się trudnego tematu, że wtedy kiedy ich koledzy szusują na nartach czy deskach w górach, oni muszą wstać codziennie rano i tutaj przyjechać, po to żeby o godz. 10 być w pełnej gotowości na scenie. My jako realizatorzy, aktorzy Teatru Wit-Wit, pracujemy w zespole czteroosobowym, szybko zauważamy efekty pracy. Przyjeżdżamy tutaj z choreografem i trenerem wokalnym. Ja i mąż koordynujemy całość pod względem reżyserskim.

To okazja na poznanie przez młodzież warsztatu teatralnego w pigułce – Na co dzień prowadzimy studio aktorskie stacjonarne w Gliwicach i taki musical przygotowujemy przez pół roku – dodaje Ewa Witomska. Tutaj młodzież stanęła przed wyzwaniem dopięcia spektaklu w pięć dni. To jednak nie pierwszy raz, ponieważ udało się to już wcześniej. Prowadzone były przez te same osoby warsztaty musicalowe do „Bomont school”, „Włosy na błysk” i „S.O.S”. Teraz ponownie zmierzono się ze spektaklem „Włosy na błysk” – Cieszyn jest miejscem szczególnym i bliskim naszemu sercu, dlatego że już tutaj ten tytuł wystawialiśmy. Brała w tym udział młodzież z Liceum im. Mikołaja Kopernika i Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie. Wtedy wbrew wszystkim obawom udało się. Tutejsza młodzież jest bardzo ambitna, nie boimy się użyć tego sformułowania, że ma w sobie coś wyjątkowego. Jest determinacja, są chęci, a to bardzo sobie cenimy i zawsze z przyjemnością tutaj wracamy.

- reklama -

„Grease” jest wielkim przebojem filmowym z 1978 roku. To jeden z najbardziej znanych i dochodowych filmów muzycznych w historii kina. Był nominowany do prestiżowych nagród, m.in. do Oscara i Złotych Globów. Olivia Newton-John i John Travolta, którym przypadły główne role z dnia na dzień stali się gwiazdami. Historię o zbuntowanym pokoleniu lat 50. wystawia się na całym świecie pod różnymi tytułami – we Włoszech „Brilliantine”, a w Meksyku „Vaselino”. W Cieszynie będą to „Włosy na błysk”, a ze spektaklem zmierzy się młodzież ze Śląska Cieszyńskiego, która przedstawi miłosne perypetie dwojga nastolatków: Sandy i Dannego. Historia osadzona jest w realiach amerykańskiej szkoły średniej. Na scenie nie zabraknie młodzieńców w czarnych skórzanych kurtkach i dziewcząt należących do klubu „różowych dam”. Opowieść zostanie wytańczona i wyśpiewana w rockandrollowym rytmie.

Premiera odbędzie się 14 marca. Spektakle o godz. 9 i 11, będą zarezerwowane dla młodzieży szkolnej. Dla wszystkich ciekawych widowiska „Włosy na błysk” przewidziana jest gala wieczorna o godz. 17. Bilety na spektakl są już dostępne.