ZAGRODA EDUKACYJNA na Szlaku Kultury Wołoskiej Agroturystyka „U Gazdy”

0
1351
fot. arch. prywatne
- reklama -

Od kilkunastu lat właściciele wielu gospodarstw Śląska Cieszyńskiego włączyli się bardzo aktywnie w działania edukacyjne i proekologiczne. W zagrodach edukacyjnych, czyli gospodarstwach rolnych lub agroturystycznych, przygotowanych z myślą o zorganizowanych grupach, prowadzone są zajęcia nie tylko dla dzieci i młodzieży. Z oferty chętnie korzystają również dorośli, którzy szukają spokoju na łonie natury czy wspomnień z czasów dzieciństwa. Gospodarstwa są także wielką atrakcją turystyczną dla rodzin z dziećmi. Takie obiekty najczęściej powstają z pasji gospodarzy i miłości do wsi, którą chcą się podzielić z innymi. 

Jednym z takich miejsc jest zagroda edukacyjna U Gazdy w Brennej, leżąca na wysokości 700 m n.p.m. Położona na Szlaku Kultury Wołoskiej wśród beskidzkich lasów i pól, z dala od ruchliwej drogi, jest oazą ciszy i spokoju. Tam natkniemy się na zwierzęta domowe i gospodarskie: koty, psy, konie, krowy, owce, kozy, króliki, drób a nie rzadko i dziko żyjące na łące czy w lesie. Państwo Cieślarowie nie tylko opowiedzą, ale przede wszystkim pokażą, jak wygląda życie na wsi. Program zajęć dostosowany jest do wieku odwiedzających zagrodę gości, aby nie tylko uczył ale i bawił. W ramach zajęć przewidziano również degustację produktów sezonowych wytworzonych w gospodarstwie oraz tradycyjne ognisko. 

Państwo Cieślarowie posiadają również kolejkę turystyczną, którą można dojechać do zagrody oraz  zwiedzić liczne atrakcje Brennej. Kolejka jednorazowo może pomieścić 55 osób i jest dostępna przez cały rok. Trasy ustalane są indywidualnie dla grupy.

Szlak Kultury Wołoskiej jest szlakiem dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego związanego z tradycjami wołoskimi. Szlak ma charakter międzynarodowy i prowadzi wzdłuż całego łuku Karpat, podążając śladami wędrówek i osadnictwa wołoskiego oraz łącząc miejsca o żywych tradycjach pasterskich.

- reklama -

ZAGRODA EDUKACYJNA
43-438 Brenna, ul. Malinka 5
tel. 602 687 526
www.u-gazdy.pl
Zagroda u Gazdy