Jeszcze kilka lat temu pompa ciepła była uznawana za urządzenie tylko dla bogaczy – dziś ogrzewa coraz więcej zwykłych polskich domów. Rozwój technologii pomp ciepła obniżył ich koszty i poprawił osiągi, dzięki czemu pompa ciepła jest już konkurencyjna nie tylko wobec gazu ziemnego, ale nawet kotła na ekogroszek.
Z pewnością pompa ciepła jest coraz częściej stosowana w nowoczesnym budownictwie, a także w budynkach modernizowanych. Służy zarówno do ogrzewania domu, jak i wody użytkowej, a także może chłodzić latem. Swą popularność zyskuje przede wszystkim, dzięki pełnej automatyzacji, ekonomiczności eksploatacji oraz energooszczędności. Energię czerpie ze środowiska, dzięki czemu jest ekologiczna. Dlatego z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu i wody przy użyciu pompy ciepła. Ponadto jest znakomitą alternatywą dla stale rosnących cen paliw.
Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, gruntu lub wody) i oddaje ją do instalacji c.o. W ten sposób pozyskuje czystą, ekologiczną energię przy niewielkich kosztach (energii elektrycznej służącej do zasilenia sprężarki). Jest ona wykorzystywana do ogrzewania budynku, wody użytkowej, a także do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.
Pompy ciepła dzielą się na różne rodzaje. Pierwszym z nich jest pompa ciepła powietrze-woda, która pobiera energię z powietrza na zewnątrz za pomocą czujnika i po sprężeniu go wykorzystuje ciepło do podgrzewania wody grzewczej. Drugi rodzaj, czyli pompa ciepła gruntowa (typu solanka-woda), jako źródło ciepła wykorzystuje energię z gruntu. Taka pompa ciepła jest bardzo wydajna i może stanowić jedyne źródło ogrzewania nieruchomości.
Najlepszym i najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem będzie połączenie pompy ciepła z montażem paneli fotowoltaicznych. Choć koszt obydwu instalacji jest dość duży, to znacznie zmniejszy to nasze rachunki za prąd i ogrzewanie. Jednak montaż pompy ciepła nie jest równoznaczny z montażem fotowoltaiki. Sama pompa jest tańszym rozwiązaniem niż gaz czy nawet ekogroszek.
Coraz więcej uwagi poświęca się działaniom mającym na celu ograniczenie emisji szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń, powstających m.in. ze spalania węgla. W odpowiedzi na zwiększający się smog oraz z troski o dbałość o zdrowie ludzi i naturę powstają programy oferujące dofinansowanie odnawialnych źródeł energii.
Dzięki programowi „Czyste Powietrze” do pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie nawet w kwocie 25 000 zł.
CENTRUM ZOE
43-400 Cieszyn
ul. Przykopa 24
Tel. +48 690 036 414
biuro@centrum-zoe.pl
Pn – Pt – 8:00-16:00
So – 8:00-13:00