Cieszyn inwestuje w sport

0
1283
- reklama -

Chyba nikt mieszkający w Cieszynie lub w jego okolicach nie ma wątpliwości, że cieszyński sport poważnie kuleje. Nie można odmówić oczywiście Cieszyniakom talentu, bo takich młodych i dobrze zapowiadających się zawodników jest wielu, jednak żeby się wyszkolić muszą wyjeżdżać. Miasto postanowiło dać cień szansy na poprawę warunków szkoleniowych dla lekkoatletów i młodych piłkarzy. W mieście nad Olzą w miejscu dotychczasowego marniejącego stadiony przy Al. Łyska ma powstać nowoczesny stadion lekkoatletyczny 5 klasy.

Decyzja, co do klasy stadionu zapadła już w lipcu 2017 roku. Nie wiadomo było wtedy, kiedy rozpocznie się budowa. − Cieszę się, że przeprowadziliśmy taką bardzo gruntowną analizę tego projektu. Wprawdzie cały czas jeszcze analizujemy wszystkie aspekty i możliwości. Nie chcemy pominąć żadnego detalu, bo jest to duże przedsięwzięcie. Zależy nam więc, by projekt ten był dobrze przygotowany, przewidując użytkowanie tego stadionu przez osoby niepełnosprawne. Wynik, który udało się osiągnąć, jest swego rodzaju kompromisem miejsca, które mieliśmy do dyspozycji, lokalizacji szeroko rozumianej w tym, a nie w innym punkcie Cieszyna oraz pewnych oczekiwań (w dobrym tego słowa znaczeniu) i ambicji cieszyniaków − mówił wówczas burmistrz Ryszard Macura na łamach portalu gazetacodzienna.pl. Teraz zadanie pod nazwą „Modernizacja stadionu przy Al. J. Łyska 21” widnieje w uchwalonym przez Radę Miasta budżecie na 2018 rok. Wartość inwestycji szacowana jest na około 7,5 miliona złotych. Miasto planuje pozyskać na ten cel blisko dwumilionową dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki. – Mam nadzieję, że ten stadion uda nam się wykonać jeszcze w roku 2018. – mówił burmistrz Ryszard Macura na konferencji prasowej 29 grudnia 2017 roku.

Stadion, który ma powstać będzie spełniał wymagania PZLA i IAAF dla obiektów kategorii VA. Co to oznacza? W przyszłości mogą tu się odbyć nawet Mistrzostwa Polski w wybranych konkurencjach, mitingi ogólnopolskie, zawody okręgowe i lokalne. Stadion będzie miał cztery tory po okręgu i sześć na prostej z nawierzchnią z pełnego poliuretanu. Ponadto zostanie wyposażony w rów z wodą do biegu z przeszkodami, oddzielnymi, dwukierunkowymi rozbiegami i zeskoczniami do skoku w dal i trójskoku, skocznię do skoku wzwyż, dwie dwustronne skocznie do skoku o tyczce, rzutnie do rzutu dyskiem, młotem, oszczepem i pchnięcia kulą oraz trybunami, które pomieszczą ok. 300 widzów. Dodatkowo stadion będzie pełnił rolę boiska piłkarskiego. Taki obiekt sportowy na terenie Cieszyna może służyć nie tylko klubom sportowym, ale również dzieciom i młodzieży podczas zajęć wychowania fizycznego, a także wszystkim osobom niezrzeszonym, które są aktywne fizycznie. 

Stadion lekkoatletyczny jest dużą i najważniejszą sportową inwestycją w tym roku. Jednak w zanadrzu jest ich jeszcze kilka. W tym roku rozpocznie się budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 7 oraz opracowany zostanie projekt budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 6. Jak informuje burmistrz Ryszard Macura na łamach „Wiadomości Ratuszowych”, rozpoczęto prace nad koncepcją modernizacji Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków. Takie działania są podejmowane na wniosek Śląskiego i Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Organizacje są zainteresowane rozwojem dyscyplin zimowych na tym terenie. Tu pojawia się szansa na 50% dofinansowanie tego przedsięwzięcia przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Natomiast w marcu i kwietniu odbywać się będą rozmowy na temat modelu funkcjonowania kąpieliska miejskiego. Miasto chce się również zaangażować w modernizację obiektów sportowych Uniwersytetu Śląskiego i w organizację konkursu na najlepszą koncepcję zagospodarowania „Cieślarówki”, która już od dawna czeka na konkretne działania lub propozycje.

- reklama -

W budżecie Miasta Cieszyna na szkolenie sportowe udało się wyłuskać 500 tyś. zł. Oprócz tego na zadania z zakresu kultury fizycznej, które są realizowane przez kluby sportowe miasto przeznaczy 270 tys. zł. Razem to 770 tys. zł. Planowana kwota na stypendia sportowe to 70 tys. zł. 

Czy takie rozwiązania faktycznie będą sprzyjać rozwijaniu umiejętności sportowych? Czy Cieszynowi taki stadion jest potrzebny? Opinie na ten temat są różne. Jedno na pewno trzeba przyznać. Budowa stadionu lekkoatletycznego jest odważnym posunięciem miasta. Nie często inwestuje się w sport takie pieniądze w tego typu miejscowościach, takie wydatki są raczej spychane na dalszy plan, a ich użyteczność jest wielokrotnie kwestionowana.