Cieszyńskie Wizje Młodych Artystów

0
1308
fot. M. Pagieła
- reklama -

Pozornie wydawać by się mogło, że sztuka tworzona przez młodych artystów w naszym kraju ma się całkiem dobrze. Młoda Sztuka po współczesnej jest obecnie drugim najdynamiczniej rozwijającym się segmentem artystycznego rynku w Polsce.

Co roku prywatne i publiczne akademie i uniwersytety wypuszczają ok. 28 tysięcy absolwentów nauk humanistycznych i sztuki.
To ogromna rzesza, w większości uzdolnionych ludzi pełnych pasji, ambicji, talentu, marzeń i woli tworzenia czegoś, co ujmie za serce nie tylko obecne, ale i przyszłe pokolenia.
I chodź młodym artystom trudno odmówić chęci rozwoju i tworzenia dzieł zgodnych z ich wewnętrznym przeświadczeniem, to patrząc na ogólny system kształcenia w naszym kraju, wydaje się zasadne postawienie pytania – Czy absolwenci opuszczając mury uczelni
z obronionym dyplomem pod pachą zostali wyposażeni przez swoją Alma Mater w niezbędne narzędzia, predyspozycje, kompetencje, właściwy warsztat do wprowadzania na rynek swoich prac? Czy umieją oni zadbać o szeroko pojęty marketing swojej twórczości, nawiązać kontakt z kolekcjonerami i miłośnikami sztuki poprzez bezpośrednie do nich dotarcie lub też poprzez domy aukcyjne, desy czy organizacje pośredniczące w sprzedaży?
Rynek sztuki w naszych głowach to przestrzeń wzniosła, szumna, górnolotna, namaszczona poszanowaniem, jednak po drugiej stronie tej przestrzeni stoją artyści, których los bywa wielce różnoraki.
Punkt zawodowego startu zwłaszcza młodych artystów winien być otoczony wyczuloną uwagą otoczenia, gdyż właśnie początek ich branżowej kariery będzie miał wpływ na to, czy wytrwają w obranym kursie życiowego, zawodowego przeznaczenia, czy uda im się przed życiem obronić młodzieńcze marzenia, czy rynek pracy brutalnie zweryfikuje ich życiowe ścieżki.
Taki właśnie cel – ugruntowanie zawodowej drogi młodych twórców przyświecał cieszyńskiej Fundacji Zielone Pojęcie przy organizacji 1 edycji Studenckiego Artystycznego Pleneru WIZJE w Cieszynie.
Na zaproszenie Fundacji do Cieszyna przybyło 12 młodych artystów z ASP Wrocław, ASP Katowice i Instytutu Sztuk Plastycznych UŚ w Cieszynie, którzy przez pięć dni brali udział w wernisażach, tworzyli prace związane z miastem Cieszyn, mieli możliwość prowadzenia promocji, ale również i sprzedaży swoich dotychczas stworzonych obrazów czy grafik. Mieli również sposobność – co po zakończeniu pleneru okazało się być dla nich kluczowe, wzięcia udziału w cyklu warsztatów i wykładów mających na celu wyposażyć ich w plecak twórczy – a właściwie charakterystyczny pomarańczowy worek, z którym na plecach uczestnicy przemieszczali się po okolicy, a w nim to oprócz podobrazi, pędzli czy farb znalazła się konkretna merytoryczna wiedza dotycząca funkcjonowania w profesjonalnym świecie sztuki.
Nie zabrakło więc wykładów takich jak – Kreowanie marki w oparciu o autentyczne, indywidualne wartości – jak świadomie i samodzielnie zbudować własną markę (aspekty marki, kroki, możliwości, narzędzia) – spotkanie ze strategiem Katarzyną Wojciechowską, Jak mówić o swojej sztuce, by dotrzeć do odbiorców – warsztaty z Joanną Wowrzeczką, artystką i socjolożką sztuki oraz z Tomem Swobodą, artystą multimedialnym,
Zasady i formy współpracy z galerią sztuki – spotkanie z Dyrektorem Galerii Bielskiej BWA Agatą Smalcerz czy Prawa autorskie, jak o nie zadbać – spotkanie ze specjalistą w zakresie prawa autorskiego Bartoszem Rębakiem.
Chodź w dużej mierze tematy z warsztatów i wykładów winne być tożsame z przedmiotami, które to studenci już na macierzystych uczelniach zaliczyli jako przedmioty obowiązkowe, to jednak, jak sami zainteresowani podkreślali – wiedza warsztatowa podana kompaktowo, przystępnie, w zrozumiały sposób, poparta przykładami w kilka godzin trafiła do nich bardziej aniżeli treści przekazywane podczas studenckich wykładów.
Prace studentów zawisły w przestrzeni miejskiej Cieszyna – na ogrodzeniu Parku Regera, Pod Arkadami przy Rynku, w Galerii 13, Cafe Muzeum czy COK DOM Narodowy.
Całość WIZJI zwieńczył wernisaż w Cafe Muzeum, gdzie zaprezentowane zostały prace młodych artystów oraz gdzie z rąk organizatorek – Katarzyny Wojciechowskiej, Renaty Weber oraz Dagmary Mielke uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia pleneru, ale przede wszystkim gratulacje i wyrazy uznania za wysoki poziom prac i podziękowania za udział w pierwszej edycji tej jak się okazało, bardzo udanej imprezy, która w zamierzeniu ma się na stałe wpisać w kulturalny kalendarz miasta.
Pytając zaś uczestników, z czym wyjeżdżają z tych warsztatów, zgodnie odpowiadali, że zostali zauroczeni miastem, że ujęła ich wyjątkowa cieszyńska gościnność zarówno organizatorów, jak i władz miasta, że zostali bardzo serdecznie przyjęci przez mieszkańców Cieszyna. Podkreślali profesjonalną organizację, co szczególnie cieszy biorąc pod uwagę, iż była to pierwsza edycja pleneru. Uczestnikom w głowach pozostała merytoryczna wiedza warsztatowa i oczywiście nawiązane zostały przyjaźnie przypieczętowane nocnymi rozmowami w Akademiku UŚ.
W organizację 1 edycji Studenckiego Artystycznego Pleneru WIZJE aktywnie włączyło się miasto Cieszyn na czele z Panią Burmistrz, a także Starostwo Cieszyńskie z Panem Starostą, COK Dom Narodowy, Galeria 13 i wiele lokalnych firm, które zadbały o pełne brzuszki i wesołe serca młodych artystów.
Miło patrzy się zza obiektywu aparatu na młodych ludzi pełnych wiary, marzeń, na ich zasłuchane miny, zamyślone oczy i czasami bezwiednie ze zdziwienia otwarte usta. Na ludzi, których życie jeszcze nie zraziło pesymizmem, szarością. Cieszy widząc, że do malowania sięgają po wielobarwne farby, bawią się pędzlami, tworząc nie ograniczają wyobraźni, fantazjują kolorami, a w ich oczach widać coś najcenniejszego – wiarę
i nadzieję w piękne jutro. Widać w nich tę nadzieję, że w przyszłości ich prace chwycą za serce odbiorców, że nikt nie przejdzie koło ich dzieł obojętnie, że ich artystyczne wizje w dalszym życiu będą takie same jak wtedy, kiedy stali przy sztalugach na trawniku pod cieszyńskim teatrem w słoneczne sierpniowe popołudnie 2021 roku i patrzyli w piękne błękitne niebo.

- reklama -