HISTORIA łyżwiarstwa figurowego w Cieszynie

0
1193
fot. Klub Sportowy Cieszyn
- reklama -

Łyżwiarstwo figurowe jako dyscyplina sportowa ma prawdopodobnie jedną z najkrótszych historii spośród pozostałych dyscyplin, które od dziesięcioleci są prowadzone w Cieszynie. I choć od 1892 r. Cieszyn dysponował odkrytym lodowiskiem, to dopiero wybudowanie Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków dało początek sekcji łyżwiarstwa figurowego. Szczęśliwym zrządzeniem losu było to, że cieszyńska hala budowana była m.in. dla przeprowadzenia właśnie konkurencji w łyżwiarstwie figurowym w ramach 9th EYOF Śląsk – Beskidy 2009 (IX Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Śląsk – Beskidy 2009). Organizacja tej imprezy w Cieszynie została zainspirowana przez Burmistrza Miasta Cieszyna dr inż. Bogdana Ficka i Dyrektora MOSiR w Cieszynie Zbigniewa Niżnikiewicza.

Sam obiekt jednak to nie wszystko, aby podjąć próby zbudowania w Cieszynie silnego ośrodka w łyżwiarstwie figurowym. To zrodziło się w dniach 5-6 grudnia 2008 r. podczas odbywających się właśnie w niedaleko od Cieszyna położonym Trzyńcu Mistrzostw Czech, gdzie rozmowy podjął ówczesny Dyrektor MOSiR w Cieszynie Zbigniew Niżnikiewicz z przedstawicielami Klubu HC Oceláři Třinec – inż. Radkiem Drozdem kierownikiem sekcji łyżwiarstwa figurowego i Czesławem Ściskałą głównym trenerem.

W wyniku tych rozmów już podczas otwarcia nowo wybudowanej Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków w Cieszynie w dniu 20 grudnia 2008 r. odbyła się próba generalna obiektu przed 9th EYOF Śląsk-Beskidy 2009, podczas której na lodzie swoje umiejętności zaprezentowali zawodnicy z klubów HC Ocelaři Třinec i TJ Slavoj Český Těšín. Powyższe działania dały podwaliny pod zaproszenie w marcu 2009 r. dzieci z Cieszyna i powiatu cieszyńskiego do uczestnictwa w zajęciach w utworzonej przez MOSiR szkółce nauki jazdy figurowej na łyżwach. Z początkiem nowego sezonu zimowego 2009/2010 utworzono sekcję łyżwiarstwa figurowego w KS MOSiR Cieszyn, którego Prezesem był Andrzej Zysek. Głównym trenerem został Czesław Ściskała, zaś wspierali go Irena Plitznerová, Bc. Lukáš Rakowski, inż. Markéta Gajdzicová, Petra Hudziecová i asystenci Michal Matloch oraz Tereza Brankusová. W 2010 r. team trenerów uzupełnili Marie Vašíčková i Ivana Hudziecova/Buzkova. Można powiedzieć, że poszliśmy w kierunku czeskiej myśli szkoleniowej, ale także w kierunku współpracy transgranicznej, gdyż pierwsze lata współpraca przebiegała głównie z HC Oceláři Třinec, a od ostatnich 3 lat
z TJ Slavoj Český Těšín. Funkcję kierownika sekcji łyżwiarstwa figurowego w KS MOSiR Cieszyn od 2010 roku pełnił Arkadiusz Smoczyński.

Od 2009 do stycznia 2011 r. nastąpił czas wytężonej pracy, ciężkich treningów, wyrzeczeń, co zaowocowało pierwszymi testami PZŁF w Cieszynie. Uprawniały one naszych zawodników do startu w pierwszych zawodach. Tuż po testach w dniu 10 lutego 2011 r. zawodnicy KS MOSiR Cieszyn zaprezentowali swoje umiejętności na swoich pierwszych zawodach „Przedszkolaki na medal” w Sosnowcu. Drugi swój start zawodnicy zaliczyli w roli gospodarzy na zawodach
„1. Piastowski Piruet”, które odbyły się w marcu 2011 r. I od tego właśnie sezonu zawodnicy KS Cieszyn nieprzerwanie goszczą na taflach lodowisk całej Polski, jak również my co roku gościmy zawodników innych klubów na cieszyńskim lodowisku.

- reklama -

W 2012 r. KS MOSiR Cieszyn razem z Kraso Klub Havířov (Czeska Republika) zrealizowali w ramach współpracy transgranicznej Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński wspólny projekt „Utworzenie szkoły czesko – polskiej w łyżwiarstwie figurowym”, a w 2013 r. z inicjatywy głównego trenera Czesława Ściskały Klub pozyskał do współpracy fizjoterapeutkę Danutę Tadel, która w 2010 r. wchodziła w skład zespołu wsparcia medycznego polskich zawodników podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver.

W latach 2014 – 2015 KS MOSiR Cieszyn we współpracy z TJ Slavoj Český Těšín zrealizował w ramach Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński wspólny projekt „Transgraniczny Toeloop”, który pozwolił na dalszy rozwój łyżwiarstwa figurowego po obu stronach miast granicznej rzeki Olzy i przyniósł dobre efekty zarówno szkoleniowe jak i organizacyjne. W styczniu 2017 r. nastąpiła zmiana organizacyjna w działalności Klubu. Cała sekcja łyżwiarstwa figurowego została przekazana z KS MOSiR Cieszyn do Klubu Sportowego „Cieszyn”. Członkiem Zarządu KS „Cieszyn” został Arkadiusz Smoczyński, który jednocześnie kieruje sekcją łyżwiarstwa figurowego.

W okresie działalności sekcji w KS MOSiR Cieszyn udało się wyszkolić wiele zawodniczek i zawodników, którzy z powodzeniem startowali w wielu ogólnopolskich zawodach. Najlepsze wyniki w tych latach osiągnęły w konkurencji solistek Anna Hernik (wychowanka naszego Klubu, która w 2017 r. przeszła do ŁKS Soła Oświęcim, gdzie kontynuuje swoją karierę do dzisiaj, występując obecnie w parach sportowych), Justyna Wawrzacz, Weronika Tokarczyk, Martyna Smoczyńska, Weronika Dudek, Adela Sciskalová, Kamila Paś, Aleksadra Kopyciok, Sara Nawrat.

Obecna kadra trenerska KS Cieszyn to byli, świetni zawodnicy. Lukáš Rakowski był trzykrotnym Mistrzem Czech, uczestnikiem Mistrzostw Europy i Świata, Laura Raszykova Mistrzynią Czech, a Jakub Kršňák Mistrzem Słowacji. Zajęcia baletowe prowadzi Gabriela Klusáková. Pod ich okiem ujawniają się nowe talenty dobrze rokujące na przyszłość, m.in. Julia Jarco czy Mikołaj Słobodzian (medalista Mistrzostw Polski Młodzików).

Klub angażuje się w promowanie łyżwiarstwa figurowego w naszym regionie. Uczestniczy w programie PZŁF „Chodź na Łyżwy” od początku jego istnienia. Obok szkolenia dzieci i młodzieży prowadzi zajęcia dla dorosłych, a także prezentuje się na pokazach na okolicznych lodowiskach. Od początku istnienia sekcji był organizatorem wielu zawodów centralnych w postaci Mistrzostw Polski Młodzieżowców, Juniorów czy Młodzików, Mistrzostw Czterech Narodów (Czech, Słowacji, Polski i Węgier) i Finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Na lodowisku w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków przeprowadził 10 edycji imprezy „Piastowski Piruet”, która co roku gromadzi na starcie bardzo wielu młodych adeptów łyżwiarstwa figurowego ze wszystkich polskich klubów.

Dane kontaktowe klubu:

KS Cieszyn
tel. +48 660 486 299
kscieszyn@gmail.com