Lekkoatleci (i nie tylko) na start!

0
309
- reklama -
 
Na początku października otwarto uroczyście Stadion Miejski w Cieszynie, który od kilkunastu miesięcy przechodził gruntowną modernizację. Obiekt znajdujący się przy alei Łyska, obok basenu, kortów tenisowych i zielonych terenów rekreacyjnych teraz stanie się przede wszystkim stadionem lekkoatletycznym.
 
Modernizacja Stadionu Miejskiego trwała od zeszłego roku. Jej koszt wyniósł ok. 11 mln zł, w większości środki wyasygnowało miasto, resztę niezbędnych pieniędzy  pozyskano z Ministerstwa Sportu (ok. 2 mln zł). Od początku modernizacji było wiadomo, że po remoncie obiekt będzie pełnić przede wszystkim funkcje lekkoatletyczne, stając się stadionem kategorii VA zgodnie z wymogami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) i Światowej Federacji Lekkiej Atletyki (IAAF) z trawiastą murawą piłkarską. A to oznacza, że będzie można na nim przeprowadzać określone zawody rangi mistrzostw Polski w wybranych konkurencjach, a także mitingi ogólnopolskie oraz zawody okręgowe. Stadion zyskał ponadto lepsze warunki do organizacji zgrupowań sportowych i efektywniejszego wykorzystywania bazy noclegowej w pawilonie sportowym. – Dlatego mamy nadzieję na upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży aktywności lekkoatletycznych – przekonywała podczas uroczystego otwarcia stadionu Gabriela Staszkiewicz, burmistrzyni Cieszyna. 
Zakończona niedawno przebudowa objęła: bieżnię lekkoatletyczną ogólną o długości 400m i nawierzchnię z pełnego poliuretanu, rów z wodą do biegów z przeszkodami, dwuścieżkową, dwustronną skocznię do skoku w dal i trójskoku, skocznię do skoku wzwyż, dwie dwustronne skocznie do skoku o tyczce, dwie rzutnie do rzutu oszczepem, rzutnię do rzutów dyskiem i młotem, rzutnię do pchnięcia kulą, budowę dwukondygnacyjnego budynku wieży sędziowskiej.
 
Zyskali również piłkarze, którzy wiosną powrócą do rozgrywania swoim meczów ligowych na obiekcie przy al. Łyska. Na murawie bowiem wykonano drenaż, zainstalowano urządzenia zraszające, pojawiła się nowa nawierzchnia z trawy naturalnej o wymiarze pola gry 100 x 63 m, a także wiaty dla zawodników rezerwowych z miejscami siedzącymi (2 szt. na 16 miejsc każda). Przebudowano i zmodernizowano także trybuny – zadaszone dla gospodarzy – łącznie 738 miejsc siedzących (3 trybuny po 246 miejsc). Powstała także trybuna dla gości na 49 miejsc siedzących.
 
Jako pierwsi nowy obiekt przetestowali uczniowie cieszyńskich szkół podstawowych, którzy w dniu inauguracji wzięli udział w międzyszkolnych zawodach biegowych oraz skoku w dal. 

Stadion w Cieszynie powstał jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Początkowo był wykorzystywany przez uczniów miejscowych szkół. W latach 50. XX w. obiekt został przejęty przez klub Start Cieszyn, a gruntowną renowację przeszła płyta główna. Wybudowano także trybuny o pojemności4 tys. miejsc. Kilkanaście lat później pojawił się także pawilon sportowy, w którym były umiejscowione szatnie oraz pomieszczenia przeznaczone dla osób dbających o infrastrukturę areny. Od tamtego momentu aż do teraz stadion nie przeszedł żadnej znaczącej modernizacji.  

 
 
 
- reklama -