Ruszyło głosowanie w budżecie partycypacyjnym

0
650
- reklama -

Do końca października mieszkańcy Cieszyna mogą głosować na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2023. Do głosowania dopuszczono pięć projektów.

To już kolejna odsłona budżetu obywatelskiego. Jego wartość wynosi 380 tys. zł z czego 360 tys. zł przeznaczone jest na realizację projektów. Koszt realizacji jednego projektu nie powinien przekraczać kwoty 180 tys. zł. Głosowanie odbywa się w formie wypełnienia interaktywnego formularza dostępnego na stronie internetowej www.cieszyn.budzet-obywatelski.org. Każdy mieszkaniec Cieszyna może zagłosować tylko jeden raz i wypełnić wyłącznie jeden formularz do głosowania. W przypadku braku dostępu do Internetu, możliwość skorzystania z komputera z dostępem do Internetu w celu oddania głosu, zapewnia Urząd Miejski w Cieszynie, Rynek 1 oraz jednostki wymienione w odrębnym zarządzeniu Burmistrza Miasta Cieszyna.

„Złota rączka dla Seniora” (projekt nr 1)
Projekt, którego ideą jest poprawa jakości życia, zakłada pomoc, jaką w swoim domu czy mieszkaniu może otrzymać senior w potrzebie, przede wszystkim w drobnych naprawach. Będzie mógł liczyć np. na pomoc przy zmianie baterii kuchennych i łazienkowych, udrożnieniu odpływów, naprawie klamek i zamków w drzwiach, naprawie gniazdka, mocowaniu luster, obrazów, karniszy, uchwytów czy półek. Praca wykonana na rzecz seniora jest bezpłatna, tj. senior nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat.

„Murale po cieszyńsku” (projekt nr 3)
Projekt zakłada wykonanie czterech antysmogowych murali, które będą nawiązywać do dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego. Powstałyby na blokach zlokalizowanych w czterech osiedlach Cieszyna: os. Piastowskie, blok przy ul. Kamiennej 1 („Cieszynka”); os. Liburnia, blok przy ul. Szymanowskiego 3 („Strój cieszyński”); – os. Podgórze, blok ul. Popiołka 2 („Filigran cieszyński”); os. Bobrek Wschód, blok przy ul. Barteczka 23 – („Po naszymu”/„Cieszyńsko rzecz”).

- reklama -

„Całoroczny Fortepian Cadenza na Wzgórzu Zamkowym” (projekt nr 8)
W ramach projektu na Wzgórzu Zamkowym zostałby zainstalowany całoroczny fortepian zewnętrzny, zarządzany przez aplikację, która umożliwia zaprogramowanie czasu aktywności, poziomu głośności oraz posiada wgląd w statystyki użytkowania. W efekcie powstałoby nowe miejsce spotkań a zarazem przestrzeń do organizowania np. koncertów i innych wydarzeń plenerowych przy niewielkim nakładzie finansowym.

„Renowacja zabytkowego kamiennego krucyfiksu na Placu Św. Krzyża w Cieszynie”
(projekt nr 9)
Celem projektu jest renowacja kamiennego krucyfiksu na Placu św. Krzyża w Cieszynie. Zabytek pochodzący z 1764 roku znajduje się w bardzo złym stanie technicznym, i nie koresponduje ze zmodernizowaną ul. Głęboką oraz odmienionym Placem św. Krzyża. Pomysłodawcy zakładają, że realizacja projektu udowodni dbałość mieszkańców o wartości historyczne.

“Siatkówka plażowa w Krasnej” (projekt nr 10)
Projekt zakłada budowę boiska do siatkówki plażowej na terenie Szkoły Podstawowej nr 7. Jego realizacja sprawi, że teren przyległy do szkoły może stać się centrum sportowo-rekreacyjnym dzielnicy Krasna. Znajduje się tu nowoczesna hala sportowa, boisko wielofunkcyjne oraz nowo powstały plac zabaw. Uzupełnieniem bazy sportowo-rekreacyjnej będzie boisko do piłki plażowej, które umożliwi prowadzenie treningów, rozgrywanie towarzyskich turniejów i lokalnych rozgrywek siatkowej piłki plażowej.
……………………..
Do głosowania nie dopuszczono dwóch projektów, zwłaszcza odrzucenie jednego z nich wywołało kontrowersje. W oczach decydentów uznania nie znalazł projekt złożony przez aktywistów miejskich związanych z Rowerowym Cieszynem. Ich projekt pod nazwą „Prawdziwie Czarny Chodnik” zakładał wyremontowanie 200-metrowego odcinka Czarnego Chodnika między parkiem Św. Trójcy a dawnym Zampolem. Wniosek nie przeszedł weryfikacji merytorycznej, zdaniem opiniujących go urzędników koszt jego realizacji został przez autora projektu zaniżony. Zmiany decyzji nie przyniosło odwołanie.