W pierwszym tygodniu października w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic. Przez osiem dni na deskach teatrów z obu stron Olzy zostanie zaprezentowanych 11 spektakli z Polski, Czech i Słowacji. W programie festiwalu są także spotkania literackie, wystawy i koncerty.
Cieszyńskie święto teatru zostanie zainaugurowane 1 października w Czeskim Cieszynie. Tego dnia na scenie Teatru Cieszyńskiego wystąpi Divadlo Pod Palmovkou z komedią w klimacie science-fiction o wolnych ludziach w czasie zniewolenia. Temat wolności zaprezentowany w „Encyklopedii filmu akcji” w reżyserii Tomasza Dianiszki przewijać się także w kolejnych punktach bogatego programu Festiwalu Bez Granic. – W tym roku temat wolności stał się niejako motywem przewodnim festiwalu, stąd też akcenty prowokujące do dyskusji na temat tego czym jest dla nas wszystkich wolność, będą pojawiać się niemal każdego dnia – przyznaje Petra Slováček Rypienová, reprezentująca stowarzyszenie Člověk na hranici, a więc czeskiego organizatora festiwalu.
Wspomniana wolność ściśle związana jest także ze stałym elementem festiwalu, jakim jest twórczość Vaclava Havla. Odniesienia do twórczości byłego prezydenta Czech, dramaturga, pisarza i działacza antykomunistycznego towarzyszą festiwalowi Bez Granic od samego początku. Nie zabraknie ich także w tym roku, tym bardziej, iż w trakcie trwania festiwalu wypada rocznica jego urodzin. I tak oto 5 października na małej scenie teatru w Czeskim Cieszynie zaprezentowana zostanie mało znana sztuka Vaclava Havla zatytułowana „Prase”, napisana w 1987 roku, a w Cieszyńskim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie literackie poświęcone książce zatytułowanej „Havel. Siła bezsilnego. Reportaż z pierwszego uwięzienia host”. – Festiwal jest wyjątkowym miejscem spotkania i dialogu, gdzie publiczność wraz z twórcami poszukuje odpowiedzi na ważne egzystencjalne pytania, z jakimi każdy z nas musi mierzyć się niemal codziennie – mówi Janusz Legoń, dyrektor artystyczny Festiwalu Bez Granic.
W głównym nurcie festiwalowym, a więc scenicznych prezentacji, publiczność oprócz inauguracyjnego spektaklu Divadla Pod Palmovkou zobaczy jeszcze 10 przedstawień z Polski, Czech i Słowacji. Będą to m.in. „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej w wykonaniu aktorów Studia G z Ostrawy (reż. Janusz Klimsza); „Maj” – słynny poemat Karela Hynka Máchy w fascynującej wizualnie inscenizacji Ivana Achera (teatr Ludus, Bratysława); prowokujące do dyskusji „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusza Pakuły (koprodukcja teatrów Łaźnia Nowa z Krakowa i im. Stefana Żeromskiego z Kielc, laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej); Juliusza Słowackiego „Sen srebrny Salomei” w reż. Piotra Cieplaka (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy – współtriumfator Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”). W magicznym plenerze cieszyńskiego Wzgórza Zamkowego Teatr Biuro Podróży pokaże spektakl Kaspar.
Po raz pierwszy od wielu lat pojawi się w programie teatr tańca – ekstatyczne widowisko „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” (koprodukcja Polskiego Teatru Tańca z Poznania i kolektywu bodytalk z Münster).
Oprócz 11 spektakli z Polski, Czech i Słowacji, w programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się także trzy koncerty, trzy wystawy oraz wspomniane wcześnie spotkanie literackie. Długie przygotowania do festiwalu zaowocowały programem, w którym znalazły się kulturalne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.borderfestival.eu
32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez hranic odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach od 1 do 8 października. Wydarzenie jest objęte patronatem medialnym redakcji miesięcznika „Tramwaj Cieszyński”