WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

0
392
- reklama -

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie wspólnie z Helsińską Fundacją Praw Człowieka zaprasza na 21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal objazdowy, który powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych, w tym roku gości w prawie czterdziestu miejscowościach w całej Polsce.

Cieszyńska edycja festiwalu odbędzie się w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie w dniach 28-30 września. W programie wydarzenia znalazło się 7 filmów dokumentalnych prezentowanych wcześniej podczas ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS, prelekcje i dyskusje oraz autorskie warsztaty zinowe organizowane przez Świetlicę w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Przestrzeń Otwarcia.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

PROGRAM:
28 września (czwartek)
17:00 Wprowadzenie: dr Justyna Budzik
17:20 Gardłowa sprawa, reż.: Amir Borenstein, Efii Weiss, 78’ 2021 Belgia
Strefy konfliktu, pogranicza i ośrodki azylowe: miejsca, gdzie wymowa może decydować o życiu lub śmierci.
18:45 Duchy Morii, reż.: Michael Graversen, Florian Elabdi, 25’ 2022 Dania
Ostatni mieszkańcy spalonego obozu dla migrantów na greckiej wyspie Lesbos.
19:15 Mamo, widać mnie? Zona 2021, reż. Robert Kowalski, 19′ 2021 Polska
Białowieża zimą 2021 roku. Po wiejskich drogach z hukiem przetaczają się wojskowe ciężarówki. Choć w lesie nie widać stanu wyjątkowego, dla okolicznych mieszkańców puszcza już nigdy nie będzie taka sama.
19:40 Dyskusja moderowana przez dr Justynę Budzik

- reklama -
Duchy Morii. Fot. materiały prasowe

29 września (piątek)
17:00 Zakaz filmowania, reż.: Knutte Wester, 24’ 2021 Szwecja
Teheran, jakiego nie znamy: nielegalny hip-hop w parkach i podziemnych przejściach, ukryta kamera, strach i ochota na bunt.
17:25 Po filmie rozmowa z Olgą Adhikari. Moderacja: Jessica Kufa
18:10 Wprowadzenie: Magdalena Malińska
18:30 Wszystko, co żyje, reż.: Shaunak Sen, 94’ 2022 Wielka Brytania, Indie, USA
Dwaj bracia w New Delhi starają się ratować drapieżne ptaki, stanowiące ważne ogniwo miejskiego ekosystemu. Tymczasem ich miasto pogrąża się w ekologicznym, politycznym i społecznym chaosie.
20:15 Dyskusja moderowana przez Jessicę Kufę z udziałem Magdaleny Malińskiej

Zakaz filmowania. fot. Knitte Wester (C) Iris Film AB

30 września (sobota)
Wydarzenie towarzyszące:
10:00-15:00 Autorskie warsztaty tworzenia zinów – przewodników po miejscach ważnych
Prowadzenie: Kasia Zolich
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe: przestrzenotwarcia@gmail.com
16:00 Wprowadzenie: Jessica Kufa
16:20 Adopciaki, reż.: Saskia Gubbels 73’ 2020 Holandia
Największe holenderskie schronisko dla zwierząt. Ludzie, starający się zrobić wszystko by jak najlepiej przygotować psy do adopcji – i ich podopieczni, których trudno nie polubić.
17:40 Sfora, reż.: Tadeusz Chudy 52’ 2022 Polska
Więzienie, psy i klawisz z otwartą głową. Czy recydywiści z długoletnimi wyrokami na karku są w stanie ocalić przed eutanazją zwierzaki z okolicznego schroniska?
18:40 Dyskusja moderowana przez Jessice Kufę

Gościnie:
Olga Adhikari
– aspirująca Iranistka, tłumaczka, i antropolożka. Studentka wydziału Nauk o Azji i Bliskim Wschodzie na Uniwersytecie Cambridge oraz absolwentka Instytutu Dehkhoda przy Uniwersytwecie Teherańskim. Prywatnie miłośniczka kina, podróży małych i dużych, oraz literatury faktu. Od 2021 współpracuje z organizacjami należącymi do Grupy Granica w zakresie aktywistycznym i językowym. 

dr Justyna Budzik – wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego, filmoznawczyni i lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka książek i artykułów filmoznawczych oraz metodycznych. Poza uczelnią zaangażowana w inicjatywy związane z edukacją filmową i medialną.

Jessica Kufa – historyczka sztuki i kulturoznawczyni, doktorantka w Szkole Doktorskiej UŚ, organizatorka wystaw, dyskusji i wykładów (jako pracowniczka Galerii Architektury Stowarzyszenia Architektów Polskich), współzałożycielka Stowarzyszenia Przestrzeń Otwarcia.

Magdalena Malińska – dyrektorka Społecznych Instytucji Kultury Krytyki Politycznej w Warszawie i Cieszynie, trenerka budowania narracji, włączających metod zarządzania w organizacjach społecznych i poszukiwaczka nowych typów przywództwa. Współautorka feministycznego podcastu Czułe Punkty. Z powołania ptaszara.

——————————————————-
organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
współorganizator: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie)

—————————————–
Działanie realizowane w ramach projektu goścINNY Cieszyn finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Projekt objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta Cieszyna Pani Gabrieli Staszkiewicz.