Trzyniec jak Vancouver, Helsinki czy Toronto

0
1711
fot. Robert Kania
- reklama -

Wielki światowy hokej powraca do naszych południowych sąsiadów. Na przełomie 2019 i 2020 roku Czechia będzie gospodarzem Mistrzostw Świata do lat 20., a jednym z dwóch miast-gospodarzy będzie Trzyniec. Stosowną umowę z miastem podpisały już władze hokejowego związku.

Mistrzostwa Świata do lat 20. to trzecie najważniejsze, po Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata seniorów, reprezentacyjne wydarzenie. I choć turnieje rangi mistrzowskiej odbywają się w Republice Czeskiej z pewną regularnością (by przypomnieć choćby MŚ w roku 2015), to Trzyniec zadebiutuje jako ośrodek goszczący reprezentacje z całego świata. – Turniej rangi mistrzowskiej organizujemy po raz 4., w World Cup z roku 2015 był uznany za jeden z najlepszych w historii. Postawiliśmy na ten region, ponieważ Ostrawa w przeszłości świetnie się sprawdziła jako organizator, a Trzyniec może wpisać się na chlubną listę światowych miast hokeja. Jestem przekonany, że ten turniej będzie wyjątkowy – przekonywał Tomáš Král, prezydent Czeskiego Związku Hokeja na Lodzie.
Śląskie miasto o prawo do organizacji turnieju starało się od pewnego czasu. Nic dziwnego – oddana do użytku przed 5 laty nowa Werk Arena jest jedną z najlepszych mniejszych hal w Europie, ma za sobą międzynarodowe przetarcie, nie tylko w rozgrywkach Hokejowej Ligi Mistrzów, ale również jako gospodarz towarzyskich spotkań reprezentacyjnych. Ostatecznie, po długich negocjacjach prawo do organizacji turnieju otrzymał Trzyniec oraz Ostrawa. Najpierw stosowne umowy podpisały władze światowego hokeja (IIHF) z krajowym związkiem, a na początku roku w Trzyńcu władze miasta parafowały umowę z Czeskim Związkiem Hokeja na Lodzie.

Mistrzostwa Świata „Dwudziestek” to jedno z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku, tak dla kibiców, jak i zawodników. Niektórzy twierdzą nawet, a takie głosy pochodzą najczęściej ze Stanów Zjednoczonych, że ten turniej jest ważniejszy niż „dorosłe” mistrzostwa świata. Amerykanie obserwują ten turniej, dostrzegając w młodzieży przyszłość tej dyscypliny, a sami zawodnicy mają okazję przedstawić się działaczom klubów nie tylko w Europie, ale i za Oceanem. Dla nas, 35-tysięcznego miasta, to wielki zaszczyt i zarazem jedno z najważniejszych wydarzeń w jego najnowszej historii. Mamy halę na miarę XXI wieku, wielu kibiców, potrafiących wiele poświęcić dla swojej ulubionej dyscypliny, więc nasza radość jest ogromna. Na pewno to najważniejsze wydarzenie sportowe w historii Trzyńca, miasto wesprze turniej zarówno finansowo, jak i organizacyjnie – mówiła podczas podpisania umowy Věra Palkovská, burmistrzyni Trzyńca.

Tym samym miasto dołącza do prestiżowych ośrodków, które w przeszłości organizowały takie turnieje, jak Montreal, Moskwa, Helsinki, Toronto czy Vancouver. – Turniej organizujemy wraz z Ostrawą, i choć sportowo, w rozgrywkach ligowych nieustannie ze sobą rywalizujemy, to jednak organizacyjnie wraz z zarządem klubu z Witkowic, potrafimy współpracować. Nie chcemy zawieść nikogo, ani kibiców, ani zawodników, ani federacji. Mamy już pewne doświadczenia organizacyjne, jak choćby tenisowy Davis Cup. Wierzę, że Werk Arena na każdym meczu będzie zapełniona, a na brak sportowych emocji nikt nie będzie narzekać – przekonywał Ján Moder, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Třineckých železáren (Huty Trzyniec) i prezes miejscowego HC Stalownicy.

- reklama -

Turniej ma ogromne znaczenie promocyjne dla całego regionu, bowiem o Mistrzostwach Świata do lat 20. mówi się na całym hokejowym świecie. – Przyjadą kibice, działacze, dziennikarze, komentatorzy z wielu krajów. Chcemy, aby nasz Śląsk był postrzegany jako miejsce do dobrego życia, nie tylko dlatego, że dajemy ludziom pracę, ale także zapewniamy im inne potrzeby, a sport jest przecież jedną z nich – dodawał Jan Czudek, dyrektor Huty Trzyniec.

Mistrzostwa Świata w Trzyńcu i Ostrawie rozpoczną się 26 grudnia, turniej będzie się odbywać w dwóch grupach, po których nastąpi faza pucharowa. W grupie „trzynieckiej” zagrają aktualni mistrzowie świata Finowie oraz Szwajcaria, Szwecja, Słowacja i Kazachstan. Z kolei w grupie „ostrawskiej” będą rywalizować: zespół gospodarzy turnieju a także Rosja, Kanada, USA i Niemcy.