Uczciliśmy pamięć męczennika w obozie zagłady w Buchenwaldzie

0
1038
Tablica na budynku BETEZDA w Ligotce Kameralnej, fot. arch. autora
- reklama -

8 maja minęła 80 rocznica od męczeńskiej śmierci wybitnego działacza społecznego i narodowego na Śląsku Cieszyńskim Ks. Pastora Karola Kulisza (ur. 12.6.1873 w Dzięgielowie, zm. 8.5.1940 w Buchenwaldzie).

Karol Kulisz znany jest przede wszystkim jako założyciel zakładów diakonijnych w Ligotce Kameralnej (1913) i Dzięgielowie (1924). Był on również ojcem duchowym i czołowym działaczem neopietystycznego ruchu społecznościowego Społeczności Chrześcijańskiej (1905).
W roku 1907 został wybrany proboszczem parafii ewangelickiej w Ligotce Kameralnej. Od 1919 do 1939 pracował jako pastor w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Był wydawcą i redaktorem czasopism „Dla wszystkich”, „Słowo Żywota” i innych. W latach 1921-1937 pełnił funkcję seniora (biskupa) Diecezji Cieszyńskiej. W 1939 został w ramach Intelligenzaktion Schlesien aresztowany przez gestapo za działalność narodową. 8 maja 1940 został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.
8 maja 2020 miała się odbyć uroczystość w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie, w ramach której planowano odsłonięcie tablicy naszego męczennika. Niestety z powodu zamkniętych granic nie było to możliwe.
Fundator tablicy, czyli zajmujące się popularyzacją dziedzictwa śląskiego protestantyzmu Towarzystwo HEREDITAS, przeprowadziło w dniu 80. rocznicy, wirtualne odsłonięcie tablicy. Odbyło się ono w galerii DVC w Cz. Cieszynie.
Dopiero w ubiegły piątek udały się do Buchenwaldu delegacje Diakonii Śląskiej, Diakonatu Eben Ezer z Dzięgielowa oraz zaprzyjaźnionej Diakonii w niemieckim mieście Lemgo. Odsłonięcia tablicy pastora Karola Kulisza dokonał biskup senior Śląskiego Kościoła Ewangelickiego A.W. Jan Wacławek w asyście ks. Emila Gajdacza i dr. Bartolta Haase z Eben-Ezer w Lemgo.
Przed budynkiem krematorium odbyła się podniosła uroczystość, zabrzmiały tam nasze pieśni, został przedstawiony życiorys męczennika, w modlitwach wyrażono wdzięczność za jego pracę i wysiłki na rzecz kościoła, diakonii i społeczeństwa Śląska Cieszyńskiego. Prowadzącym uroczystość oraz tłumaczem był pastor Mirosław Danyś, pomysłodawca umieszczenia tablicy w Buchenwaldzie.
W 1913 założył Ks. Karol Kulisz w Ligotce Kameralnej dom opieki „Betezda”, w którym obecnie zakończono generalny remont. 8 października, w ramach obchodów 30-lecia Diakonii Śląskiej, zostanie ta unowocześniona placówka znowu otwarta. Na murach „Betezdy“ jest już umieszczona tablica upamiętniająca założyciela.

- reklama -