Underworld na Nowej Muzyce

0
1410
Tauron Nowa Muzyka Katowice 2019, 21 czerwca 2019 Foto: Damian Kramski
- reklama -

Duża część najwierniejszych dziś fanów tego zespołu pamięta jeszcze lata 90. i pojawienie się kultowego filmu „Trainspotting” w reżyserii Dannego Boyle’a, w którym wykorzystano „Born Slippy (Nuxx)”, jeden z najsłynniejszych utworów formacji, przez całe lata uznawany za hymn pokolenia. W czasie tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka zespół Underworld będzie jedną z największych gwiazd wydarzenia.

Organizatorzy katowickiego wydarzenia pomału odsłaniają karty. Jedną z pierwszych informacji na temat festiwalu, który odbędzie się w dniach 11-14 czerwca, była znakomita wiadomość o przyjeździe brytyjskiej legendy. Od lat 90. i pojawiania się singla z „Born Slippy (Nuxx)” muzycy formacji skrzętnie wykorzystywali swoją popularność, nie rezygnując jednak z ambicji artystycznych. Sprzedali wiele milionów płyt, zagrali ogromną ilość koncertów, produkowali muzykę do filmów, a nawet udźwiękawiali ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Po komercyjnym sukcesie albumu „Barbara Barbara, we face a shining future”, który był nominowany do nagrody Grammy, Underworld powrócił z serią nagrań „Drift”. Podsumowanie tych działań ukazało się na nowym albumie „Drift Series 1”, który trafił do sprzedaży w listopadzie zeszłego roku. Zespół był również gwiazdą wiodących festiwali, m.in. Roskilde Festival, Sonar oraz Lollapalooza w Berlinie. Jak zapowiadają organizatorzy – w piątek 12 czerwca
w Katowicach zabrzmią zarówno najpopularniejsze hity,
jak i najświeższy materiał z ostatniego albumu formacji.
To niejedyna dobra informacja na temat zbliżającego się festiwalu. Potwierdzono również kilku kolejnych intrygujących wykonawców.
Największą gwiazdą wśród zaproszonych artystów jest bez wątpienia amerykański zespół Cigarettes After Sex. Mówią o sobie, że grają „ambient pop”, ale w ich twórczości można doszukać się również shoegaze, slowcore i elementów dream popu. Zespół budował popularność publikując luźne single, covery i wiralowe klipy na YouTube. Pierwszy studyjny album grupy ukazał się w 2017 roku, a kolejny, zatytułowany „Cry” trafił do słuchaczy jesienią zeszłego roku. Płyta została nagrana podczas nocnych sesji w willi na Majorce. „To medytacja na temat miłości i seksualności w XXI wieku” – tak pisał o niej recenzent dziennika „The Independent”.
Ambitną elektronikę w czasie TNM będą reprezentować brytyjscy twórcy. Floating Points to kompozytor, producent i DJ z Londynu. Przestrzenne i melodyjne wydawnictwa zdobyły uznanie krytyków i słuchaczy za wypełnienie luki między taneczną elektroniką, jazzem
a muzyką klasyczną i eksperymentalną. Jesienią 2019 roku nakładem Ninja Tune ukazał się album „Crush”, pełny zaawansowanej, agresywnej elektroniki z inspiracjami z IDM i UK Garage.
Gitarowe brzmienia będzie reprezentować charyzmatyczna Anna Calvi, od debiutu w 2011 roku uznawana za jedną z najciekawszych brytyjskich wokalistek. Dwukrotnie nominowana do nagrody Mercury Awards, artystka tworzy mroczny, nastrojowy i romantyczny pop z elementami klimatycznego rocka. Często bywa porównywana do PJ Harvey.
Zapewne równie energetyczny, ale w pełni elektroniczny live zaprezentuje w czerwcowy wieczór Acid Arab. Ten multikulturowy zespół powstał w 2012 roku w Paryżu, a jego celem jest „stworzenie przestrzeni dla kultury arabskiej w świecie współczesnej elektroniki”. Efekt tych starań to orientalny acid, w którym w trans wprawiają nie tylko automaty i syntezatory, ale również melodie i rytmy arabskiej muzyki ludowej.
Fascynujące dbałością o detale audiowizualne show zaprezentuje Rival Consoles. Londyński producent jest porównywany do takich artystów, jak Nils Frahm i Jon Hopkins. Podobnie jak oni łączy eksperymenty, akustyczne brzmienia i elektronikę.
Nieoczywistych wrażeń dostarczy koncert SEED Ensemble. Dziesięcioosobowa orkiestra powstała w 2016 roku w Londynie, a prowadzi ją ceniona kompozytorka, aranżerka i saksofonistka Cassie Kinoshi. Miejskie inspiracje łączą się z brzmieniami Afryki Zachodniej i Karaibów, tworząc piorunującą, jazzową mieszankę.
Globalny charakter ma również twórczość Afrodeutsche. Brytyjska didżejka ma korzenie w Niemczech, Ghanie i Rosji, a wśród inspiracji cytuje electro, techno i house z Detroit oraz fortepianowy klasycyzm. Jej sety to prawdziwa uczta dla fanów stylistyki Underground Resistance.
Tauron Nowa Muzyka Katowice to jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie, a jego status potwierdza co roku fascynujący program artystyczny i niebanalna lokalizacja w sercu Śląska – w niezwykłej przestrzeni strefy Kultury na terenie byłej Kopalni Katowice. Wciąż można kupować karnety na 15. edycję festiwalu. Więcej na: http://festiwalnowamuzyka.pl

- reklama -