W relacji z ciałem – wakacyjny projekt, który przywraca życiową równowagę

0
487
- reklama -

Nie tylko mamy ciało, ale jesteśmy ciałem. Relacja z ciałem jest jedną z najważniejszych, jakie nawiązujemy w życiu. To ono nam służy, w nim mieszkamy, ono decyduje, w jaki sposób doświadczamy codzienności, przeżywamy emocje, uczucia. W myśl zasady: naucz się słuchać szeptu ciała, nie będziesz musieć słuchać jego krzyku, w lipcu i sierpniu w Cieszynie, Skoczowie oraz Wiśle odbywają się zajęcia przywracające kontakt z ciałem, otwierające na emocje, uważność, inspirujące do zadbania o życiowy balans.

Po pierwsze joga

Impulsem do założenia grupy nieformalnej i napisania projektu „W relacji z ciałem” były moje zajęcia z seniorami w cieszyńskim Ośrodku Kultury i Rekreacji. Chciałam, aby zajęcia odbywające się od września do czerwca miały kontynuację, a seniorzy nie tylko podtrzymali zbudowaną kondycję fizyczną, ale także pozostali w kontakcie towarzyskim. Cieszę się, bo w Cieszynie co tydzień w zajęciach bierze udział 14-16 osób i połowę tej grupy stanowią seniorzy. Joga może mieć bardzo różne formy. My stawiamy na wzmocnienia i rozciągnięcia. Proponowane ćwiczenia i asany mają charakter prozdrowotny. Cieszę się, że z każdym tygodniem przychodzą nowe osoby, chcące poznać tę formę pracy z ciałem. Do końca wakacji w sumie odbędzie się 20 zajęć jogi, każde trwają 1,5 godz. i kończone są przynajmniej 15-minutowym relaksem. Uczymy się w ten sposób zatrzymać, odpocząć, dać sobie czas na regenerację.
 
Po drugie taniec intuicyjny
 
Taniec intuicyjny, choć ja wolę mówić o ruchu swobodnym, pomaga wyjść z głowy i podążać za ruchem ciała. To przestrzeń do poznania swojej ekspresji i dostrzeżenia mechanizmów. Prowadzi nas zasada, że nie ma złego ruchu. Nie ma oceniania ani siebie nawzajem, ani siebie samego. Jest ciekawość i otwarcie się na czucie, doświadczanie. Nie ma też kroków do zapamiętania, odtwarzania. Zatańczyć można z każdą emocją, każdym uczuciem, intencją. Sala pozwala próbować nowych ścieżek, uczy zgody na zmienność. Zaczynam w jednym stanie i on, jak wszystko w życiu, podlega zmianie. Taniec sprzyja integracji, podczas zajęć eksperymentujemy, sprawdzamy jak wchodzimy w kontakt z innymi, jak z niego wychodzimy, budujemy świadomość ciała ale także swoich schematów zachowań. W sumie w Cieszynie, Skoczowie i Wiśle odbędzie się 10 zajęć, każde po 1,5 godz.
 
Po trzecie koncert gongów i mis
 
W Cieszynie i w Wiśle w ramach projektu odbywają się koncerty gongów, mis i innych instrumentów wysokowibracyjnych. To coraz popularniejsza forma muzykoterapii, która pozwala nie tylko doświadczyć głębszego wymiary relaksu, ale także usuwa blokady w ciele i podnosi poziom energii życiowej. Nie jest niczym dziwnym, że uczestnicy podczas koncertu „odpływają” – czasem dosłownie w sen i jest to ten najlepszy głęboki, czasem w stan pomiędzy jawą a snem. Zawsze są uroczo zaskoczeni, że koncert już się kończy, bo zgubili poczucie czasu. Takich spotkań w ramach projektu w sumie będzie cztery.
 
Po czwarte spacer uważności po lesie
 
Zarówno w okolicy Cieszyna jak i w Wiśle zaplanowałyśmy w sumie cztery (dwa w lipcu i dwa w sierpniu) spacery uważności. Coraz popularniejsze kąpiele leśne to jedna z form pomagająca wrócić do bliskości z natury i z niej czerpać swoją siłę ale także wyciszenie. To otwarcie się na zmysły i zupełnie nowe doświadczenie lasu. Jest to przeżycie przez wielu określane jako metafizyczne. Mamy nadzieję, że zainspiruje uczestników do częstszych kontaktów z naturą.

Cały czas można dołączyć na zajęcia – nie ma obowiązku uczestniczenia we wszystkich proponowanych aktywnościach. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapisy i więcej informacji: Kasia tel. 609 753 590 bądź mailowo kasia@cialoczulosc.com
Projekt realizowany i współfinansowany jest w ramach programu „Śląskie NOWEFIO 2021-2023”. „Tramwaj Cieszyński” jest partnerem projektu.

 

 

- reklama -