Warto być „W relacji z ciałem”

0
341
- reklama -
140 osób skorzystało choć raz z zajęć w ramach projektu „W relacji z ciałem”, w tym ponad 50 osób to seniorzy. Joga, taniec intuicyjny, koncerty gongów i mis, a także spacery uważności po lesie pozwoliły doświadczyć różnej formy aktywności fizycznej, relaksacji, otworzyć się na nowe doświadczenie i co równie ważne poznać nowe osoby, nawiązać relacje.
 
    – Projekt zakładał udział 20 seniorów w wieku powyżej 60 roku życia i 30 osób dorosłych w wieku 18-60 lat. Frekwencja okazała się niemal trzykrotnie większa i pokazała, jak wielka jest potrzeba organizowania takich zajęć. Osobiście cieszę się, że niemal połowa tej grupy to seniorzy – zauważa Katarzyna Koczwara, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu z ramienia grupy nieformalnej Ciałoczuli.
      Uczestnicy zauważyli zmiany w jakości swojego życia i samopoczucia. Najważniejsze z nich to: poprawa kondycji fizycznej, wyciszenie, wzmocnienie ciała, poprawa samopoczucia, ale także zmniejszenie poczucia samotności, redukcja stresu, satysfakcja z przebywania w grupie. Wszyscy chcieliby, żeby projekt był kontynuowany i trwał cały rok. – Czułam się zaopiekowana fizycznie i duchowo. Mogłam kontynuować jogę w czasie wakacji i poznać inne formy aktywności. To był czas poświęcony dla mnie i o mnie – napisała w ankiecie podsumowującej projekt jedna z uczestniczek.
Inna uczestniczka przyznała: – Nie należę do osób, którym wysiłek fizyczny sprawia przyjemność, a te zajęcia otworzyły mi nową drogę, pozwoliły wzmocnić tężyznę, poprawić kondycję.
      Doświadczenie różnych form aktywności i zauważenie zmian w samopoczuciu psychicznym i fizycznym było możliwe dzięki rozłożeniu zajęć w czasie. Zajęcia odbywały się w lipcu i sierpniu. – Niezwykle poruszające są rozmowy z uczestnikami, który zauważyli, że zmniejszyły im się dolegliwości, odkryli nowe sposoby pracy nad swoją sprawnością, otworzyli się na zajęcia grupowe – podkreśla Katarzyna Koczwara i dodaje: – Mam nadzieję, że znajdą się okoliczności, by te działania kontynuować.
       Zajęcia odbywały się w Wiśle, Skoczowie i Cieszynie i udział w nich był bezpłatny. Poza mieszkańcami z wspomnianych miejscowości w zajęciach brały udział także osoby z regionu – z Brennej, Bielska-Białej, Bystrej. W sumie zrealizowano 20 zajęć jogi (po 1,5h), 11 tańca intuicyjnego (po 1,5h), 4 koncerty gongów i mis (po 1h), 3 spacery uważności po lesie (po 2h). Każde miejsce, w którym odbywały się zajęcia (Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie, Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle i Holi Studio Ruchu Terapeutycznego w Skoczowie) swoje przestrzenie udostępniło bezpłatnie. Projekt w całości finansowany był z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. „Tramwaj Cieszyński” był partnerem projektu.
 

 

 
 
- reklama -