BUDYŃ JAGLANY Z OWOCAMI LATA

0
1295
fot. arch. Spot
- reklama -

Jak namówić dzieci do zjedzenia kaszy? Rozwiązaniem jest być może budyń. Kasza jaglana nadaje się do tego idealnie. Przygotowany samodzielnie, z dodatkiem ulubionych owoców na pewno będzie pysznym, pełnowartościowym śniadaniem, nie tylko dla najmłodszych.

Do przygotowania dwóch porcji
potrzebujesz:

1/2 szklanki kaszy jaglanej
2 szklanki mleka (krowiego lub roślinnego, np. kokosowego, migdałowego)
1 banan
1/2 łyżki miodu lub 1 łyżka syropu klonowego
owoce do podania, np. maliny, jagody, borówki
syrop malinowy

Kaszę jaglaną przepłukujemy na sicie pod strumieniem zimnej wody. Wsypujemy do rondelka, przelewamy jedną szklankę mleka i gotujemy na minimalnym ogniu pod przykryciem ok. 15 minut, aż kasza wchłonie cały płyn.
Przekładamy do pojemnika blendera, dodajemy obranego banana, miód lub syrop klonowy oraz drugą szklankę mleka. Całość dokładnie miksujemy, tak długo, aż powstanie gładki budyń.
Przekładamy do głębokich talerzy, dodajemy owoce i polewamy syropem malinowym.

- reklama -

Na zdrowie! Amelia Witos

Jagły to najstarsza znana kasza. Otrzymuje się ją z nasion prosa, uprawianego już w epoce neolitu. Pod względem wartości odżywczej dorównuje kaszy gryczanej. Ma mało skrobi, za to dużo łatwo przyswajalnego białka. Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, B2 i B6 oraz żelaza i miedzi.

Kasza jaglana jest lekkostrawna i nie uczula, bo nie zawiera glutenu. Dlatego warto ją polecić osobom chorującym na celiakię, stosującym dietę bezglutenową, a także cierpiącym na niedokrwistość. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych, jest zatem dobrym domowym lekarstwem na katar.

Kasza jaglana zawiera krzemionkę, mającą zbawienny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Jagły dostarczają również dużych ilości witaminy E i lecytyny, która korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi.