Kokosowa panna cotta z sosem truskawkowo – pomarańczowym

0
1247
fot. arch. Spot
- reklama -

Panna cotta to jeden z najlepszych włoskich deserów przygotowywany na bazie śmietanki. Jego wyjątkowość – obok smaku oczywiście – polega na sposobie podania. Tradycyjnie serwuje się panna cottę wyjętą z foremki, na talerzu. To może stanowić pewną trudność, dlatego zdecydowanie polecam silikonowe foremki, które powinny rozwiązać problem. U nas wersja odchudzona, co wcale nie oznacza, że mniej smaczna. Zresztą spróbujcie sami! Znakomity deser nie tylko na walentynki 🙂

Do przygotowania potrzebujesz:

400 ml mleka kokosowego (o wysokiej zawartości kokosa)
laska wanilii
1- 2 łyżki miodu lub syropu z agawy
4 łyżeczki żelatyny lub agaru

Do przygotowania sosu potrzebujesz:

- reklama -

200 g truskawek (mogą być mrożone)
sok z ½ pomarańczy
łyżka miodu
50 ml wody

Żelatynę namaczamy w 100 ml ciepłej wody, gdy napęcznieje, podgrzewamy do rozpuszczenia (nie zagotowujemy!) i odstawiamy.

Mleko kokosowe podgrzewamy na małym ogniu, aż do całkowitego rozpuszczenia, dodajemy miód i ziarenka wanilii. Gotujemy chwilę na małym ogniu do połączenia.
Zdejmujemy garnek z ognia i cały czas mieszając dodajemy przygotowaną wcześniej żelatynę. Mieszamy do połączenia. Lekko ostudzoną miksturę rozlewamy do foremek i wstawiamy do lodówki na minimum 6 godzin, a najlepiej na całą noc. By ziarenka wanilii nie opadły na dno, warto od czasu do czasu przemieszać zastygający, ale jeszcze płynny deser.

Do garnka wlewamy wodę i wsypujemy truskawki. Gotujemy na małym ogniu i ostrożnie miksujemy blenderem na gładkie puree. Dodajemy miód i świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy. Następnie sos przecieramy przez sitko, żeby pozbyć się nadmiaru miąższu i pestek. Sos umieszczamy z powrotem w garnku i gotujemy na małym ogniu do zgęstnienia.

Zastygłą panna cottę przekładamy na talerz i dekoracyjnie polewamy sosem. W sezonie można udekorować owocami.
                                                                       Na zdrowie! Amelia Witos

Wanilia to jedna z najdroższych przypraw na świecie. Za jej wysoką cenę odpowiadają m.in. pochodzenie i właściwości. Ma bowiem wyjątkowy i niepowtarzalny smak i aromat. Wanilia wywodzi się z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Obecnie głównym producentem tej przyprawy jest Madagaskar, skąd pochodzi wanilia burbońska (wanilia burbon). Wyróżnia się też wanilię mauretańską, pochodząca z Mauritiusa i Seszeli. Jednak za najlepszą pod względem jakości uznaje się wanilię pochodzącą z Meksyku.
Wanilia znalazła zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Głównie jako aromatyczny dodatek do deserów, choć pasuje także do dań na słono, np. sosów podawanych do ryb czy skorupiaków. Miąższ znajdujący się wewnątrz laski wanilii można dodać do musów, kremów, lodów, budyniów. Wanilia pomoże również w stanach napięcia nerwowego i stresu. Poleca się ją osobom, które mają problemy ze snem. Wystarczy skropić róg poduszki olejkiem waniliowym, aby ułatwić zasypianie.