Mundialowa inwestycja

0
1177
fot.arch. prywatne
- reklama -

Polska słynie z organizacji wielkich imprez sportowych. Od pewnego czasu właściwie niemal co roku odbywają się w naszym kraju renomowane turnieje. I teraz nie inaczej.

23 maja bieżącego roku w Łodzi zostaną oficjalnie rozpoczęte Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej. Wśród miast-gospodarzy oprócz Łodzi także Bydgoszcz, Gdynia, Lublin, Tychy oraz Bielsko-Biała. Szczególne zainteresowanie mieszkańców Śląska Cieszyńskiego powinna wzbudzać obecność w tym gronie Bielska-Białej. Początkowo stolica Podbeskidzia nie została uwzględniona przy organizacji turnieju. Młodzieżowy mundial miał zawitać do Lubina, jednakże FIFA wycofała kandydaturę tego miasta z powodu niewystarczającej infrastruktury. Bielsko-Biała spełniała natomiast najważniejsze wymogi i mogła zająć miejsce Lubina. Stadion Miejski po raz pierwszy będzie obiektem zmagań sportowców w czempionacie pod egidą międzynarodowej federacji piłkarskiej. Wielu kibiców odczuwało rozczarowanie, gdy przed dwoma laty mecze Mistrzostw Europy U-21 były rozgrywane m.in. w Tychach, ale nie w Bielsku-Białej. Tym razem wykorzystano nadarzającą się okazję, dzięki czemu zawitają tutaj najlepsze młodzieżowe drużyny globu.
W eliminacjach nie obeszło się bez sensacji – na Mistrzostwach Świata zabraknie choćby Anglików, Niemców czy Brazylijczyków. Niemniej jednak sam mundial zapowiada się bardzo interesująco. Dla spragnionych wielkiej piłki nie zabraknie świetnych drużyn z gwiazdami młodego pokolenia, które już dziś są znaczącymi postaciami w świecie futbolu. Dla łowców niespodzianek nie zabraknie z kolei egzotycznych wątków, czego najlepszym przykładem jest kadra Tahiti. Już teraz widać, że bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie meczów reprezentacji Polski, która swoje spotkania ma rozgrywać w Łodzi; odwołując się do lokalnego przykładu, wszystkie wejściówki na hitowy mecz pomiędzy Argentyną i Portugalią w Bielsku-Białej również zostały wyprzedane. Stadion powinien pękać w szwach, jak nigdy dotąd. I-ligowe Podbeskidzie nie jest w stanie wygenerować zainteresowania na porównywalnym poziomie, a mecze reprezentacyjne rozgrywane do tej pory były rangi ledwie towarzyskiej. Jedynie spotkanie Polski z Anglią obejrzał niemal komplet – prawie 14 tysięcy widzów, podczas gdy pojemność stadionu wynosi ponad 15 tysięcy. Co istotne, mundial dał bodziec ku temu, by wreszcie zbudować parking przy Stadionie Miejskim.
W turnieju wystąpią 24 drużyny, które zostały przydzielone do sześciu czterozespołowych grup. Do następnej rundy zakwalifikują się zwycięzcy, zespoły z drugich miejsc oraz 4 najlepsze ekipy z miejsc trzecich. W Bielsku-Białej zostanie rozegranych 8 spotkań (6 spotkań fazy grupowej, 1 mecz 1/8 finału oraz ćwierćfinał). Na Stadionie Miejskim na pewno zagrają reprezentacje Portugalii, Argentyny, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Republiki Południowej Afryki, Nigerii oraz Korei Południowej.
Mistrzostwa Świata pozwalają poznać nie tylko zagranicznych piłkarzy, ale także odmienne kultury i obyczaje. Mistrzostwa Świata zachęcają do tego, by odkurzyć globus i odświeżyć znajomość geografii. Mistrzostwa Świata to nie tylko futbol, lecz przede wszystkim inwestycja. Inwestycja w siebie.

 

- reklama -