Zaczarowany świat Śpiącej Królewny i Dziadek do orzechów na cieszyńskiej scenie

0
539
- reklama -

Zaczarowany świat Śpiącej Królewny
04.12.2022 r. godz. 16:00
Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszynie, Plac Teatralny 1
Bilety do nabycia: Kasa Teatru tel. (33) 857 75 90;
online: www.kupbilecik.pl, www.ebilet.pl, www.biletyna.pl

Kto z nas nie wspomina magicznego świata baśni, których z zapartym tchem słuchaliśmy, kiedy rodzice nam je czytali przed snem….? Kto z nas nie pamięta stu lat snu pięknej Królewny Aurory, która już w dniu swoich chrzcin została skazana przez złą wróżkę na śmierć od ukłucia igłą, gdy osiągnie wiek dorosły? Pamiętamy, że ten zły czar dobra Wróżka Bzu zamieniła na sto lat snu, z którego zbudzi ją pocałunek pięknego księcia. Pomimo wielkiej ostrożności ze strony dworu, niestety zła Wróżka Carabosse podstępem doprowadza do spełnienia swojego zaklęcia, 16 letnia Królewna Aurora wraz z całym dworem zapada w 100 letni sen.
Po upływie 100 lat w okolicach zaczarowanego zamku pojawia się Książę Desire, któremu dobra Wróżka Bzu ukazuje postać pięknej Aurory. Zaintrygowany urodą Królewny Książę zaczyna szukać dziewczyny i przy pomocy Wróżki Bzu niebawem ją odnajduje w zasnutej pajęczynami komnacie. Zauroczony całuje śpiącą dziewczynę, którą ten pocałunek budzi wraz z całym dworem po stu latach snu.
Jak to w świecie bajek zwykle bywa zakończenie jest zawsze szczęśliwe, dochodzi do zaślubin Aurory z Księciem Desire, trwa wielka zabawa, wśród gości pojawiają się dobre Wróżki i postaci z innych bajek: Czerwony Kapturek, Kot w Butach, Błękitny Ptak i wiele, wiele innych. Trwa wspaniała zabawa, młoda para wykonuje przepiękny taniec wyrażający ich wielkie uczucie, na zakończenie balu wszyscy wykonują mazurka, po którym następuje błogosławieństwo udzielone przez Króla i Królową a nad całością czuwa dobra Wróżka Bzu. Jesteśmy przekonani, że nad nami również będzie czuwać dobra Wróżka.

Dziadek do orzechów na cieszyńskiej scenie
18.12.2022 r. godz. 17:00
Teatr im. A.Mickiewicza w Cieszynie, Plac Teatralny 1
Bilety do nabycia: Kasa Teatru tel. (33) 857 75 90;
online: www.kupbilecik.pl, www.ebilet.pl,
www.biletyna.pl

Spektakl powstał na motywach baśni Ernsta Hoffmanna „Dziadek do orzechów i król myszy”. Libretto: Marius Petip w redakcji Władimira Troshchenko.
Wykorzystano fragmenty choreografii Mariusa Petipy, Lwa Iwanowa, Aleksandra Gorsky, Wasilija Vainonena i Anatolija Yemelyanova.
W wigilię Bożego Narodzenia po zaśnieżonych ulicach małego niemieckiego miasteczka w pośpiechu biegną do domu prezydenta Zilberhausa odświętnie ubrani goście. Wśród przechodniów jest i Drosselmeyer – starszy radca sądu, wynalazca i mistrz zabawek. On przygotował wspaniałe bożonarodzeniowe prezenty dla dzieci Zilberhausa – jego chrześniaków Maszy i Fritza. Jednak szczęśliwe oczekiwanie na Boże Narodzenie dla Drosselmeyera przytłoczone jest lękiem: w sposób tajemniczy zniknęła jeden z lalek – Król Myszy.
„Dziadka do orzechów” w wykonaniu Narodowego Baletu Kijowskiego cieszyńska publiczność będzie mogła zobaczyć 18 grudnia o godz. 17:00 w Teatrze im. Mickiewicza.

- reklama -